Estimate by Rounding to the Nearest ten or hundred
Subtract using Partial differences
Subtract
Problem Solving
Random
100
Align and Estimate by rounding to the nearest 10

71-45=

70-50=20

100

Solve using partial difference

Find 440-202= 

440-200=240

240-0=240

240-2=238



100

Align and Subtract 

300-107= 

300-107=193

100

192 students play basketball. 207 students play Soccer. 238 students play baseball. How many more students play baseball than basektball?

46 more students

100

439-149=

Estimate by rounding to the nearest hundred

400-100=300

200

Align and Estimate to the nearest ten

85-54=


90-50=40

200

Solve using partial difference 

658-467=

658-400=258

258-60=198

198-7=191

200

find the difference and check 

544-393=

151 

151+393=544

200

Jenna is going to find 543-258. Before she subtracts Jenna knows she will need to regroup. How does she know that? What is her answer?

She knows because 8 ones is greater than 3 ones. 5 tens is greater than 4 tens. Her answer will be 285

200

Add or subtract to find the missing numbers 

683-141= l_l l_l l_l

l_l l_l l_l +141= 683

542: 542

300

Align and Estimate to the nearest hundred 

654-382=

700-400=300

300

Use partial difference to find the answer

805-698=

805-600=205

205-90=115

115-8=107

300

find the difference and check 

422-319=


103

103+319=422

300

In one month 785 cars and 597 trucks were washed at a car wash. How many more cars were washed than trucks?

188 cars

300

Regroup and subtract 

900-736=

164

400

Align and Estimate to the nearest ten and hundred 

870-129=

NEAREST TEN 

870-130=740

NEAREST HUNDRED

900-100=800

400

The soccer team collects 748 cans for the food drive. The baseball team collects 572 cans for the food drive. Using partial difference tell me how many more cans the soccer team collected.

748-500=248

248-70=178

178-2=176 more cans

400

Regroup and subtract 

850-453=

850-453=397

400

A year has 365 days. It rained 64 days during the year. It snowed 45 days during the year. How many days of the year did not have rain or snow?

256 days 

400

Write a problem that can be shown by the bar model. Solve the problem 

l____ 672 ____l

l_451__l__?___l


Answers can be different this is an example 

A school has 672 pencils to give to students. The school gave 451 pencils aways. How many pencils are left? 221 pencils are left 

500

Jada needs to estimate the difference 541-119. She can estimate by rounding to the nearest ten or hundred. Which will give her an answer that is closest to the actual difference? Explain!!!!!

Nearest Ten

540-120=420

Nearest Hundred

500-100=400

Actual difference 

422 

Rounding to the Nearest Ten puts me at a closer estimate to the actual sum.


500

Ellie Collects coins as a hobby. She has 327 pennies and 184 nickles. Ellie wants to know how many more pennies she has than nickles. She subtracts 327-184 using partial differences. 

327-100=227

227-80=147

147-4=143

500

A ferry can hold up to 400 cars. So far 167 cars have already been loaded onto the ferry. How many more cars will the ferry hold? Write and equation and solve the problem.

400-167= 233 more cars

500

A coffee shop bought a box of 325 cups. It has used 112 cups. How many cups are left? Show how you can subtract and then check by using addition. 

325-112=213 cups 

213+112=325 cups 

500

Maria found 714+242= 956. How many equations can Maria write to check her answer? What are they?

956-242=714 

956-714=242

242+714=956

M
e
n
u