13 - 9 =
4
426 - 235 = 211
Do you agree? Show your work :)
no, the correct answer is 215
750 - 245 = ?
505
300, 125, 425
(use these numbers to create a fact family)
Whole: 425
Part: 300
Part: 125
125 + 300 = 425
300 + 125 = 425
425 - 125 = 300
425 - 300 = 125
Evie owned a bakery and made 430 cookies in the morning. Parker went to the bakery and bought 342 cookies. How many cookies are left?
430 - 342 = 88
Evie has 88 cookies left at the bakery.
65 - 26 =
39
306 - 125 = 181
Do you agree?
Yes!
856 - 324 = ?
532
260, 120, 140
(create a fact family with these numbers)
Whole: 260
Part: 120
Part: 140
120 + 140 = 260
140 + 120 = 260
260 - 140 = 120
260 - 120 = 140
Krish went shopping at an electronic store. He had $450 when he walked in. He bought a pair of headphones for $363. How much money does he have left?
$450 - $363 = $87
Krish has $87 left to spend.
705 - 100 =
605
634 - 234 = 404
Do you agree?
no, the correct answer is 400
960 - 330 = ?
630
525, 300, 225
Create a fact family with these numbers
Whole: 525
Part: 300
Part: 225
225 + 300 = 525
300 + 225 = 525
525 - 225 = 300
525 - 300 = 225
Tricia's mother let her play outside for 15 minutes. When she went outside, she played with her dog for 5 minutes. Then she rode her bike for 4 minutes. She spent the rest of the time catching bugs. How many minutes did Tricia spend catching bugs?
Tricia spent 6 minutes trying to catch bugs.
650 - 125 =
525
789 - 324 = 465
Yes!
1,000 - 450 = ?
550
640, 125, 515
Create a fact family with these numbers.
Whole: 640
Part: 125
Part: 515
125 + 515 = 640
515 + 125 = 640
640 - 125 = 515
640 - 515 = 125
At the beginning of the day, there were 500 tickets available for a concert. By the end of the day, 275 tickets were sold. How many tickets are left?
500 - 275 = 225
There were 225 tickets left.
906 - 188 =
718
David subtracts 965 from 1,245.
1,245 - 965 = 270
Do you agree with David?
No, the correct answer is 280
999 - 345 = ?
654
CHALLENGE:
Whole: 589
Part: 325
Part: ?
Find the remaining number and create a fact family.
Part: 264
264 + 325 = 589
325 + 264 = 589
589 - 325 = 264
589 - 264 = 325
A library had 1,000 books. After donating 150 books and losing 50 due to damage, how many books are left in the library?
1,000 - 150 - 50 = 800
800 books are left in the library.