Equations with Addition and Subtraction
Equations with Multiplication and Division
Multi-Step Equations
Decimal Equations and Formulas
Rates, Ratios, and Percents
100
11 = x - 4
What is 15?
100
8x = 3
What is 3/8?
100
17 = 2(3x + 1) -x
What is 3?
100
12.67 + 42.35x = 5.34x + 26.58
What is .38?
100
Make y a function of x: 1/5(25 - 5y) = 4x - 9y + 13
What is y = 1/2x + 1?
200
-x - (-7) = 16
What is -9?
200
1/3y = 82
What is 246?
200
55x - 3(9x + 12) = -64
What is -1?
200
2.69 - 3.64x = 8.37 +23.78x
What is -. 21?
200
Find the unit rate: $65.85 for 3 concert tickets.
What is $21.95?
300
-3 = -a +(-4)
What is -1?
300
1/3y = 5 2/3
What is 17?
300
3/4(24 - 8b) = 2(5b + 1)
What is 1?
300
Three pictures that are each 2 5/8 wide are to be placed on a page that is 11 1/2 inches wide. If you leave equal space between each picture, how much space can you put between them if the left margin is 3/4 inch and the right margin is 1 5/8 inches?
What is 5/8 inch?
300
Find the average Speed: Drive 72 kilometers in 3/4 hour.
What is 96 km/hr?
400
The last math test that you took had 100 regular points and 10 bonus points. You received a total score or 87, which included 9 bonus points. What would your score hae been without any bonus points?
What is 78 points?
400
You ate three of the eight pizza slices and you paid $3.30 as your share of the cost. How much did the whole pizza cost?
What is $8.80?
400
You are selling pies to sell at a fundraiser. It costs $3 to make each pie, plus a one-time cost of $20 for a pastry blender and a rolling pin. You plan to sell the pies for $5 each. What is the break even point?
What is 10 pies?
400
At North High School, 176 students buy non-spiral notebooks from the school store. This number is increasing at a rate of 24 per year. The number of students buying spiral notebooks is 331 and has been decreasing at a rate of 15 per year. At these rates, when will the number of spiral notebooks sold be half the number of non-spiral notebooks sold?
What is 9 years?
400
Convert U.S. Dollar to Canadian Dollar: $150 U.S. Dollar to Canadian Dollar (1.4 Canadian Dollar is 1 U.S. Dollar)
What is 210 Canadian Dollars?
500
You decide to see if you can ride the elevator to street level (floor 0) without pushing any buttons. The elevator takes you up 4 floors, down 6 floors, up 1 floor, down 8 floors, down 3 floors, up 1 floor, and then down 6 floors to street level. Write and solve an equation to find your starting floor.
What is x + 4 - 6 +1 - 8 - 3 +1 -6 = 0; 17
500
A time lapse camera photographed a growing plant at the rate of 25 frames per hour over several days. For how many days was the plant photographed if there were a total of 17,400 frames?
What is 29 days?
500
A local computer center charges nonmembers $5 per session to use the media center. If you pay a membership fee of $25, you pay only $3 per session. Write an equation and solve to decide whether to become a member.
What is 3x + 25 = 5x; 12.5 sessions?
500
Train A leaves the downtown station headed for the other end of the line at 55 mph. Train B (which is 12 miles from downtown) leaves the other end of the line on a parallel route and heads downtown at 65 mph. Write and solve an equation to find when the trains will pass each other.
What is 55/60x = 12 - 65/60; 6 minutes?
500
You tested a sample of 100 packages from a shipment of 6000 packages. You found that 70 packages were under weight. Estimate the number of packages that will be under weight.
What is about 4200 packages?
M
e
n
u