Multiply by Tens/Estimate Products
Box Method
Partial Products
Standard Method
Problem Solving
100

Multiply Using Zeros:

60 x 60 = 

3,600

100

16 x 14 =

224

100

12 x 34 = 

408

100

12 x 32 = 

384

100

Bianca and Alison helped pack shirts to donate to a charity. Bianca packed 15 boxes with 10 shirts in each box. Alison packed 11 boxes with 12 shirts in each box. How many more shirts did Bianca pack?

Bianca: 15 x 10 = 150

Alison: 11 x 12 = 132

150 - 132 = 18

Bianca packed 18 more shirts

200

Multiply Using Zeros:

12 x 30 =

360

200

21 x 25 =

525

200

22 x 43 = 

946

200

11 x 42 = 

462

200

Bobby and Abby helped pack books to donate to a charity. Bobby packed 25 boxes with 20 books in each box. Abby packed 21 boxes with 15 books in each box. How many more books did Bobby pack?

Bobby: 25 x 20 = 500

Abby: 21 x 15 = 315

500 - 315 = 185

Bobby packed 185 more books

300

Multiply Using Zeros:

22 x 40 = 

880

300

24 x 15 =

360

300

25 x 62 = 

1,550

300

36 x 12 = 

432

300

A grocer order 32 cases with 28 small cans of fruit in each case. The grocer also order 24 cases with 18 large cans of fruit in each case. How many more small cans of fruit did the grocer order?

Small Cans: 32 x 28 = 896

Large Cans: 24 x 18 = 432

896 - 432 = 464

464 small cans of fruit

400

Estimate the Product:

78 x 21 =

80 x 20 = 1,600

400

26 x 18 =

468

400

46 x 52 = 

2, 392

400

43 x 29 =

1,247

400

Rebecca rode her bike 16 miles each day for 30 days. Michael rode his bike 25 miles for 28 days. Who rode farther? How much farther?

Rebecca: 16 x 30 = 480

Michael: 25 x 28 = 700

700 - 480 = 220

Michael rode 220 more miles

500

Estimate the Product:

59 x 46 =

60 x 50 = 3,000

500

64 x 32 = 

2,048

500

85 x 72 = 

6,120

500

51 x 47 = 

2,397

500

A library ordered 17 cases with 24 books in each case. In 12 of the cases, 18 books were fiction books. The rest of the books were nonfiction. How many nonfiction books did the library order? 

Number of books ordered: 17 x 24 = 408

Number of fiction books: 12 x 18 = 216

408 - 216 = 192

192 nonfiction books

M
e
n
u