Proportional Relationships
Simplifying
Expressions
Evaluating
Expressions
Distributive
Property
Unit
Rates
100

What equation do we use to represent proportional relationships?

y=kx

100

Simplify by combining like terms. 

x2+3x2+2x+x+x+(-2)

4x2+4x+(-2) OR 4x2+4x-2

100

X+ 2x - 1


Solve when x=3

14

100

Simplify using the distributive property. 

2(7x+3)

14x+6

100

Jacob drinks 3 cups of water in 1/4 of a day. How many cups of water does Jacob drink in 4 days?

12 Cups

200

Josiah makes 30 dollars and hour cutting grass. What is the rate of change? 

15

200

Simplify by combining like terms. 

7-4x+(-1)+8x

4x+6

200

4x+ 2x


Solve when X= 2

20

200
Factor. 


14x-28

7(2x-4)

200

Jenna Runs 1/3 of a mile in 2 minutes. How long does it take her to run a mile? 

6 Minutes

300

What two things have to be true for a graph to be proportional?

Passes through the Origin (0,0) and the rate of change is constant. 
300

Simplify by combining like terms. 

-3 - 2x + (-1) + 4x

2x + (-2) OR 2x-2

300

-2x2 + 4x + 5


Solve when X=6

-43

300

Simplify using the Distribute Property. 


4(5x-3) + 8


20x-4

300

The Jenkins family drinks 3/4 of a gallon of orange juice every 3 days. How much orange juice do they drink per day?

3/12 or 1/4 

400

y=2.5x 


Create a table with the x values being 0, 2, 4 and 6

0, 5, 10, 15

400

-3 + 4x + 2 - x + (-7) + (-2x)

x + (-8) OR x -8

400

-7x - (-5) 


Solve when x=3

-16

400

Factor. 

18x + 27 

9(2x+3)

400

A car travels 75 miles per hour. At this rate, how many miles does the car travel in one minute?

1.25 miles. 

500

Ian's swimming lessons cost $400 for 5 days. Write an equation to represent this relationship, where x is days and y is cost. 

y=80x

500

-3 - 4x + 5 +(-3) - (-2x) - x 

-3x + (-1) OR -3x - 1

500

4x + (-3) + 5 - x 


Solve when x=4

14
500

Simplify using the Distributive Property.


-3(2x-3)

-6x+9

500

Joan’s Candy Emporium is having a sale. 5 pounds of gummy bunnies are selling for $8.

  1. How much will two pounds cost?

  2. What is the unit rate for gummy bunnies?

a. $3.20


b. 1 pound for $1.60

M
e
n
u