Reba Gomez bought an airline ticket for $654.34 find the sales tax if the rate is 5%
$654.34 x .05 = $32.72
Kimberly Stevens bought a 2-liter bottle of weed killer for $12.50 what is the price per liter
$12.50 / 2 = $6.25 per liter
You buy a box of tea for $3.59 and use a $0.65 coupon what is your final price?
$3.59 - $0.65 = $2.94
A pillow costs $34.99 and is on sale for $29.69 what is the markdown?
$34.99 - $29.69 = $5.30
Lee Ogawa has a coupon for 30% off and is purchasing a coffee maker for $79.99 what is the sale price?
$79.99 x .7 = $55.99
Calculate the total selling price of a bag of candy you buy for $13.92 with a tax rate of 6%
$13.92 x .06 = $0.8352
$13.92 + $0.8352 = $14.76
What is the unit price of a 6 pack of sprite that costs $4.75 all together what is the price per bottle
$4.75 / 6 = $0.79 per can
If you buy a package of markers for $14.99 and use 2 $3.00 coupons how much do you pay for the package of markers
$14.99 - ( $3.00 x 2 ) = $8.99
A floor lamp costs $95.59 is on sale at 40% off what is the markdown?
$95.59 x .40 = $38.24
Dean is selling football equipment at 25% off the regular price of $348.75
$348.75 x .75 = $262.31
Calculate the total selling price of a jet ski you bought in Texas for $581 which has a 12% tax rate
$581 x 0.12 = $69.72
$581 + $69.72 = $650.72
You buy a 12 pack of coke for $10.99 and you buy a 24 pack of dr pepper for $19.98 which is cheaper per unit coke or dr pepper?
Coke: $10.99 / 12 = $0.92
Dr Pepper: $19.98 / 24 = $0.83
There is a bike for sale for $249 and a helmet for $25.99 and there is a coupon for $75 off your whole order what is the final price?
( $249.00 + $25.99 ) - $75.00 = $199.99
Isaiah Segel purchased a pair of golf shoes for $69.99. The regular selling price is $89.00 what is the markdown?
$89.00 - $69.99 = $19.01
Lois Fargo bought a new car at 8.5% off the $23,450.00 regular selling price
$23,450.00 x .915 = $21,456.75
Calculate the total selling price of a $1,500 treadmill and a pair of shoes that cost $89.99 with a 7% state tax rate and a 4.5% county tax rate
$1589.99 x (.07 + .045 ) = $182.85
$1589.99 + $182.85 = $1772.84
A package of dog food A costs $40.99 and weighs 38 pounds dog food B costs $53.93 and weighs 50 pounds dog food C costs $63.90 and weighs 60 pounds which dog food costs the least per unit?
Dog food A: $40.99 / 38 = $1.08
Dog food B: $53.93 / 50 = $1.08
Dog food C: $63.90 / 60 = $1.07
Chloe Kellerman purchased a complete computer system for $1,436.88 and received a manufacturer's rebate for $55.00
$1,436.88 - $55.00 = $1,381.88
Shelly Mason purchased a mountain bike for 35% off the regular price of $899 what is the markdown?
$899 x .35 = $314.65
If the regular selling price of a scarf is $49 and the markdown rate is 38% what is the sale price?
$49 x .62 = $30.38
Calculate the total selling price after you buy 4 boxes of mac and cheese for $7.99 each and a bag of chips for $2.79 with a state tax rate of 9% a county tax rate and a mac and cheese tax of 2.6%
( 4 x $7.99 ) + $2.79 = $34.75
$34.75 x ( .09 + .026 ) = $4.03
$34.75 + $4.03 = $38.78
You can buy 2, 6 packs of 24 oz bottles of gatorade for $10.50. What is the price per a)bottle and b)ounce
$10.50 / 2 = $5.25 / 6 = $0.875
$0.88 / 24 = $0.37
Richmond High School purchased 90 graphing calculators for $118 each. The school received a rebate for $10 off each calculator what is the total markdown?
$118 x 90 = $10,620
$10 x 90 = $900
$10,620 - $900 = $9,720
Lenny Jawarski is a store manager and he just put all of his items on sale for 33% off regular price he offers wool pants for $65.95, leather shoes for $126.50, and straw purses for $19.95 what is the total markdown.
$65.95 x .33 = $21.76
$126.50 x .33 = $41.75
$19.95 x .33 = $6.58
$21.76 + $41.75 + $6.58 = $70.09
If a dressers sales price is $650 after marked down 20% what is the regular selling price before the markdown
$650 / .8 = $812.50