Order the ratios from least to greatest:
15/4, 19 to 5, 53/15, 4:1; 18 to 6
What is 18 to 6, 53/15, 15/4, 19 to 5, 4:1?
100
At a store, 5 erasers cost $2.50. How many erasers can you buy for $7.50? Write and solve a proportion.
What is 15 erasers?
100
Triangle ABC is similar to Triangle DEF. List the corresponding angles and the corresponding sides of the two triangles.
Corresponding Angles:
Angle A and Angle D
Angle B and Angle E
Angle C and Angle F
Corresponding Sides:
Side AB and Side DE
Side BC and Side EF
Side CA and Side FD
100
A treasure chest is buried somewhere in a rectangular field. The field is 100 feet by 60 feet. You search 25 square feet of the field. What is the chance that the chest is in the region you search?
What is 1/240?
100
If Mr. Trampe has 4 shirts, 3 pairs of pants, and 5 pairs of socks how many possible outfits he can make.
What is 60 outfits?
200
Find the unit rate:
$161/7 shares
What is $23/1 share?
200
You are driving 2760 miles across the country. During the first 3 days of your trip, you drive 1380 miles. If you continue to drive at the same rate each day, how many days will the entire trip take? Write and solve a proportion.
What is 6 days?
200
You build a model of a skyscraper with a scale of 1in:20ft. Find the height, in feet, of a skyscraper if the model is 5 feet tall.
What is 1,200 feet?
200
If you roll a number cube 30 times, how many times would you expect to roll a multiple of 3?
What is 10 times?
200
A spinner is divided into 10 equal parts numbered 1 through 10. How many possible outcomes result from spinning this spinner twice?
What is 100 outcomes?
300
A store sells 16 cookies for $11.88. What is the cost per cookie, rounded to the nearest cent?
What is about 74 cents a cookie?
300
A store is selling powdered drink mix in two different sizes. You can buy 10 ounces for $2.25, or you can buy 35 ounces for $7. Are the two rates equivalent? Explain. This means you need a RACES response.
What is no, 2.25 x 35 is not equal to 10 x 7?
300
You are building a model of the Viper roller coaster in California using a scale of 1:47. The model is 4 feet high. How many feet high is the Viper?
What is 188 feet?
300
What are the odds in favor of rolling a 3 or a 4, when rolling a number cube in simplest form?
What is 1/2?
300
A spinner is divided into 10 equal parts numbered 1 through 10. What is the probability of spinning a 9, then spinning an even number?
What is 1/20?
400
Your family used two full tanks of gas on a road trip. Your car drives about 25 miles per gallon, and the tank holds 12 gallons of gas. Assume gas costs $1.50 per gallon. How much did you spend per mile on gas? Round to the nearest cent.
What is $0.06?
400
Jewelers often mix gold with other metals. A Karat is a unit of measure that compares the mass of the gold in an object with the mass of the object. Karats are expressed as a number that is understood to be the numerator of a ratio whose denominator is 24. For example, 24 karat gold means an object is pure gold, and 18 karat gold means that 18/24, or 3/4, of an object's mass is gold. A 15 karat gold ring has a mass of 200 grams. How much gold is in the ring?
What is 125 g?
400
Bryce Canyon National Park in Utah is known for its unusual rock formations. One rock casts a shadow 21 feet long. A girl standing near this rock is 5 feet 3 inches tall and casts a shadow 7 feet long. Write the girl's height in inches. Write and solve a proportion to find the height of the rock in feet and inches.
What is 63 in and 15ft 9 in?
400
A bus arrives and leaves from a bus stop every 20 minutes. If you arrive at the bus stop at random, what is the probability that you will have to wait more than 5 minutes for the bus?
What is 3/4?
400
Suppose you roll two number cubes, one numbered 1 through 6, and the second numbered 7 through 12. What is the probability of rolling a pair of numbers whose sum is 13 in simplest form.
What is 1/6?
500
A restaurant sells drinks in 3 sizes of cups: small, medium, and large. The small cup costs $0.89 and holds 9 ounces. The medium cup costs $1.29 and holds 12 ounces. The large cup costs $1.59 and holds 15 ounces. Which size cup costs the least per ounce?
What is the small cup?
500
Use the Cross Products property to show that if a/b=c/d then d/c = b/a.
What is ad = cb?
500
A rectangular box has a length of 3 inches, a width of 2 inches, and a height of 4 inches. Find the dimensions of three similar boxes: one that has a length of 6 inches, one that has a width of 6 inches, and one that has a height of 6 inches.
What is first box: 6 in x 4 in x 8 in; second box: 9 in x 6 in x 12 in; third box: 4.5 in x 3 in x 6 in.?
500
You lost a ring in a rectangular field that is 110 yards by 65 yards. You search a rectangular section of the field that is 25 yards by 32 yards. What is the probability that the ring is in the section you search?
What is 16/143?
500
A hot dog stand sells 2 sizes of hot dogs, 6 kinds of soda, and 3 sizes of soda. How many possible combinations can be made?