Let's Divide Decimals!
More Dividing!
Even More Dividing!
Dividing is Fun!
Are you ready for Middle School Math?
100

32.4  / 100 

.324

100

16  /  1000 

.016

100

1010 /  100 

10.1

100

The Statue of Liberty is 305.5 feet tall from the pedestal to the top of the torch. A model will be one-hundredth times as tall. How tall will the model be?

3.055 feet 

100

Use compatible numbers to estimate the quotient.

172.6 / 39 

160 / 40 = 4 

200

A cafe uses 18.5 cups of flour to make 100 services of pancakes. How many cups of flour are in one serving of pancakes? 

.185 cups 

200
278.8 / 41 

6.8

200

6.48  /  6  

1.08

200

Teresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of a pound of tomatoes? 

$2.39

200

3.01 / 7 

.43

300

5.04  / 6 

.84

300

Use compatible numbers to estimate the quotient. 

891.3 / 28 

900 / 30 = 30 

300

A 6-pack of socks costs $13.98. This is $3.96 less than the cost of buying 6 individual pairs. If each sock costs the same amount, how much does each sock cost when purchased individually? 

$2.99 

300

May runs 80.85 miles in 3 weeks. If she runs 5 days each week, what is the average distance she runs each day? 

5.39 miles 

300

Rob buys 6 tickets to the basketball game. He pays $8.50 for parking. His total cost is $40.54. What is the cost of each ticket? 

$5.34

400

405 / 25 

16.2

400

2.24  /  .35

6.4

400

0.91 / 0.14 

6.5

400

36.2  / 4 

9.05

400

Amy's family lives 448 kilometers from the beach. Each of the 5 adults drove the family van an equal distance to get to and from the beach. How far did each adult drive? 

179.2 kilometers

500

Hector spent $40.15 for 2 DVD's. The sales tax was $2.55. How much did each DVD cost? 

$18.80

500
Sophia spent $10.80 on school supplies. She bought a notebook for $2.00 and a pen for $1.66. She bought 3 erasers and the sales tax was 90 cents. How much was each eraser? 

$2.08

500

Last week Mary spent a total of $20.00. She spent $9.95 for tickets to a show, $5.95 for food, and the rest on 2 candy bars. What was the cost of each candy bar? 

$2.05

500

Tina used a $25 gift card to buy a T-shirt for 15.95 and 3 ornaments. The tax was $2.51. How much did she spend on each ornament? 

$2.18

500

A 6-pack of white T-shirts cost 19.99. This is a savings of $6.35 if you buy the pack instead of each individually. How much would it cost to buy each shirt individually?

$4.39

M
e
n
u