What Property is Shown?
Find the sum/difference
Which one doesn't belong?
Round to the nearest ten/hundred
Find the area
Word Problems
100

What property is shown? 

45 + 0 = 45

Addition Property of Zero 

100

Find the sum:

248 + 187

435

100

Which of the following doesn't belong?

A. 128 + 75 = 203 

B. 203 - 75 = 128 

C. 75 + 128 = 203 

D. 128 - 75 = 53

D. 128 - 75 = 53

100

Round 872 to the nearest 100.

900

100

Find the area

_____ sq. units

4 x 4 = 16 sq. units 

100

Mrs. Green’s class is collecting school supplies for students in need. They need to reach the goal of 600 supplies. On Monday, they collected 154 supplies, and on Tuesday, they collected 127 supplies. On Wednesday, they received another box of 96 supplies. How many more do they need to reach their goal? 

Step 1: 154 + 127 + 96 = 377 supplies collected Step 2: 600 (goal) – 377 = 223 more supplies needed

200

What property is shown? 

7+(10 + 3) = 3+(7 + 10) 

Associative Property of Addition 

200

Find the difference:

563 - 287

276

200

Which one doesn't belong? 

A) 145+235=380
B) 380−235=145
C) 235+145=380
D) 380+145=525

D) 380+145=525

200

Round 364 to the nearest 10.

360

200

Find the area

____ m

6m x 4m = 24m

200

Sarah and her family went to the zoo. First, they walked 136 steps to see the lions. Then they walked 245 steps to see the giraffes. After seeing the giraffes, they walked 184 steps to the aquarium. On their way back to the entrance, they only walked 365 steps because they found a shorter path. How many more steps did they walk on the way to the exhibits than on the way back?

Step 1: 136 + 245 + 184 = 565 steps to reach the aquarium

Step 2: 565 – 365 = 200 more steps on the way to the exhibits than on the way back

300

What property is shown? 

78 + 65 = 65 + 78 

Commutative Property of Addition 

300

Find the sum:

674 + 298

972

300

Which one doesn't belong?

A) 456+248=704
B) 704−248=456
C) 248+345=593
D) 704−456=248

C) 248+345=593

300

Round 1,237 to the nearest 100.

1,200

300

Find the area

_____ sq. units

3 x 10 = 30 sq. units

300

Three friends are keeping track of how many books they read in a month. Here’s the data they recorded:

The friends read a total of 200 books that month. How many books did Liam read to reach a total of 200?

Step 1: 45 + 62 = 107 books read by Jack and Mia

Step 2: 200 – 107 = 93 books read by Liam

400

What property is shown? 

567 + 490 = 490 + 567 

Commutative Property of Addition 

400

Find the difference:

732 - 486

246

400

Which one doesn't belong?

A) 672−187=485
B) 485+187=672
C) 672+187=859
D) 485−187=298

C) 672+187=859

400

Round 84 to the nearest 10.

80

400

Find the area

____ m

9m x 2m = 18m

400

The third-grade class is preparing for their bake sale. In the morning, they baked 216 cookies, and in the afternoon, they baked 134 more cookies. They sold 275 cookies at the sale. How many cookies do they have left?

Step 1: 216 + 134 = 350 cookies baked

Step 2: 350 – 275 = 75 cookies left

500

What property is shown?

925 + (124 + 722) = 722 + (925 + 124)

Associative Property of Addition 

500

Find the sum:

63 + 48 + 79 + 56 =

246

500

Which one doesn't belong?

A. 724 + 198 = 922

B. 922 + 198 = 1,120

C. 922 - 198 = 724

D. 198 + 724 = 922

B. 922 + 198 = 1,120

500

Round 1,695 to the nearest 100

1,700

500

Find the area

____ sq. units 

6 x 9 = 54 sq. units 

500

Mr. Carter’s garden has 248 red flowers and 157 yellow flowers. He wants to plant 500 flowers altogether in his garden. How many more flowers does he need to plant to reach his goal?

Step 1: 248 + 157 = 405 flowers already planted

Step 2: 500 – 405 = 95 more flowers needed

M
e
n
u