Multiplying Decimals
MORE Decimals
Dividing Decimals
Mixed Review
Final Jeopardy
100

Multiply: 

5.3 * 10^3 =

5,300

100

Solve:

0.128 * 300 =

38.4

100

Solve:

1.35 / 9 = 

0.15

100

Mrs. Vanni's class painted ceramic for an art project. Each piece of ceramic had an area of 6.25 square inches. Her students painted 200 pieces each day. What was the total area that they painted after the end of the third day?

6.25 x 200 = 1,250

1,250 x 3 = 3,750 square inches

100

What is the value of this equation?

0.56 * 10^3 + 0.63 * 10^3

1,190

200

Multiply: 

0.19 * 4,000 =

760

200

Solve:

2.156 * ? = 215.6

100

200

Solve:

24.3 / 30 =

0.81

200

Convert the following:

8.09kg= ______kg ________g

8.09kg= __8___kg ____9___g

200

Mrs. Wilson bought 3 pounds of cookies for $1.58 per pound. She also bought 8 glasses of milk for $0.50 each. How much did she pay for the cookies and milk?

cookies= $1.58 x 3 = $4.74

milk= $0.50 x 8 = $4.00

total = $4.00 + $4.74 = $8.74 

300

Find the missing number:

8.109 x ______ = 810.9

8.109 x ___100___ = 810.9

300

Solve:

2.07 * 9 =

18.63

300

Solve:

59 / 500 =

0.118

300

Convert the following:

7.697 L = ________L _________mL

7.697 L = ___7____L ____697__mL

400

Solve: 

8.562 * 20 =

171.24

400

Solve:

9.335 * 10^3 =

9,335

400

Solve:

318 / 3,000 = 

0.106

400

A ribbon is 12.3 feet long. Another ribbon is 3.12 feet shorter than it. What is the total length of the two ribbons?

ribbon 1 = 12.3 ft

ribbon 2 = 12.3 - 3.12 = 9.18 ft

Both = 12.3 ft + 9.18 ft = 21.48 ft

500

Solve:

.03 * 10^2 =

3

500

What is the missing number:

? / 10 = 67.05

670.5

500

A piece of cheese is 1.75 meters long (now THAT is a long piece of cheese). A mom cuts off 0.8 meter. She then cuts the remaining piece in half forming two equal slices. 

a. How many meters long is each equal slice?

b. How many centimeters long is it?

a. 1.75 - 0.8 = 0.95

0.95 / 2 = 0.475 meters

b. 0.475 x 1000= 47.5 cm

500

Mrs. Perey buys 4 purses at a cost of $48.50 each. Estimate the least amount of $20 bills she will need to buy all 4 purses. 

1 purse is estimated to $50. 

4 purses is estimated to $200.

200 / 20 = 10 

She needs 10 twenty dollar bills 

M
e
n
u