Finding Average Income with Biweekly
Finding Average Income with Weekly
Finding the Amount of $ spent on each Category
Finding the Percent of income spent on each Category
100

Remember there are 2 steps

Biweekly- $524.88

Step 1: 524.88 x 26=13646.88

Step 2: 13646.88 / 12= 1137.24

Their monthly income is $1,137.24

100

Remember there are 4 steps

Weekly Pay Checks

$84.16                   $95.75

$102.36                 $97.19

Step 1: Add them all together= 379.46

Step 2: 379.46 /4= 94.865

Step 3: 94.865 x 52= 4932.98

Step 4: 4932.98 / 12= 411.08

They make $411.08 a month

100

Income is $622.49

a. Housing (27%)=

b. Food (20%)= 

c. Clothes (9%)= 

d. Transportation (13%)= 

a.622.49x 27%= 168.07

b.622.49x 20%= 124.50

c.622.49x 9%= 56.02

d.622.49x 13%= 80.92


100

What percent of the net income of $20,400.22 is spent on each category? 

a. Housing=6,160.72

b. Food= 4,975.96

c. Clothes= 2,132.56

d. Transportation= 3,317.31


a. Housing=6,160.72/ 20,400.22= 30%

b. Food= 4,975.96/20,400.22= 24%

c. Clothes= 2,132.56/20,400.22=10%

d. Transportation= 3,317.31/20,400.22=16%

200

Remember there are 2 steps

Biweekly- $1,531

Step 1: 1531 x 26=39,806

Step 2: 39806 / 12= 3,317.17

Their monthly income is $3,317.17

200

Remember there are 4 steps

Weekly Pay Checks

$162.10                  $175.18

$167.90                 $172.44

$177.67                  $168.46

Step 1: Add them all together= 1023.75

Step 2: 1023.75 /6= 170.625

Step 3: 170.625 x 52= 8872.50

Step 4: 8872.50 / 12= 739.375

They make $739.38 a month

200

Income is 622.49

a. Insurance (5%)= 

b. Gifts (7%)= 

c.Entertainment (5%)= 

d. Savings (8%)= 

a.622.49x 5%= 31.12

b.622.49x 7%= 43.57

c.622.49x 5%= 31.12

d.622.49x 8%= 49.80

200

What percent of the net income of $15,753.97 is spent on each category?

a. Housing=5,736

b. Food= 3,964

c. Clothes= 1,864

d. Transportation= 6,742

a. Housing=5,736/ 15,753.97=36%

b. Food= 3,964/15,753.97=25%

c. Clothes= 1,864/15,753.97=12%

d. Transportation= 6,742/15,753.97=43%

300

Remember there are 2 steps

Biweekly- $763.26

Step 1: 763.26 x 26=19844.76

Step 2: 19844.76 / 12= 1653.73

Their monthly income is $1,653.73

300

Remember there are 4 steps

Weekly Pay Checks

$175.89                    $175.89

$177.50                    $182.46

$172.10                    $180.14

Step 1: Add them all together= 1063.98

Step 2: 1063.98 / 6= 177.33

Step 3: 177.33 x 52= 9221.16

Step 4: 9221.16 / 12= 768.43

They make $768.43 a month

300

Income is $505.08

a. Housing (27%)=

b. Food (20%)= 

c. Clothes (9%)= 

d. Transportation (13%)= 

a.505.08x 27%= 136.37

b.505.08x 20%= 101.02

c.505.08x 9%= 45.46

d.505.08x 13%= 65.66

300

What percent of the net income of $20,400.22 is spent on each category? 

a. Insurance= 947.75 

b. Gifts= 2,500.87

c.Entertainment= 3,976.08

d. Savings= 5,000.50

a. Insurance= 947.75/20,400.22=5% 

b. Gifts= 2,500.87/20,400.22=12%

c.Entertainment= 3,976.08/20,400.22=19%

d. Savings= 5,000.50/20,400.22=25%

400

Remember there are 2 steps

Biweekly- $987.76

Step 1: 987.76 x 26=25,681.76

Step 2: 25681.76 / 12= 2140.15

Their monthly income is $2,140.15

400

Remember there are 4 steps

Weekly Pay Checks

$131.07                    $128.79

$139.10                    $127.56

$133.48

Step 1: Add them all together= 660

Step 2: 660 / 5= 132

Step 3: 132 x 52= 6864

Step 4: 6864 / 12= 572

They make $572 a month

400

Income is 505.08

a. Insurance (5%)= 

b. Gifts (7%)= 

c.Entertainment (5%)= 

d. Savings (8%)= 

a.505.08x 5%= 25.25

b.505.08x 7%= 35.36

c.505.08x 5%= 25.25

d.505.08x 8%= 40.41

400

What percent of the net income of $15,753.97 is spent on each category?

a. Insurance=  2,515.41

b. Gifts= 1,406.13

c.Entertainment= 3,451.56

d. Savings= 2,004.45

a. Insurance=  2,515.41/ 15,753.97=16%

b. Gifts= 1,406.13/15,753.97=9%

c.Entertainment= 3,451.56/15,753.97=22%

d. Savings= 2,004.45/ 15,753.97=13%

500

Remember there are 2 steps

Biweekly- $589.25

Step 1: 589.25 x 26=15,320.50

Step 2: 15320.50 / 12= 1276.71

Their monthly income is $1,276.71

500

Remember there are 4 steps

Weekly Pay Checks

$302.01             $335.75

$317.75              $328.99

$297.48

Step 1: Add them all together= 1581.98

Step 2: 1581.98 / 5= 316.396

Step 3: 316.396 x 52= 16452.592

Step 4: 16452.592 / 12= 1371.05

They make $1,371.05 a month

M
e
n
u