ratio
Rates | unit rate
graphing ratios
ratio table
ratio problems
100

Express 12:16 in simplest form.

3:4

100

What is the rate in simplest form if a car travels 120 miles in 3 hours?

40 miles per hour 

100

What is the ratio represented by the point (4, 8)?

1:2

100

Fill in the ratio table for 2:3 starting with 4.

4,6,8,12,18

100

If the ratio of dogs to cats is 3:5 and there are 15 dogs, how many cats are there?

25 cats

200

The ratio of boys to girls is 6:9. Simplify the ratio.

2:3

200

What is the rate per minute if 150 words are typed in 5 minutes?

30 words per minutes

200

Plot the ratio 5:7 on a coordinate plane.

(5,7)

200

Complete the ratio table for 4:5 starting with 8.

8,10,12,16,20

200

If the ratio of students to teachers is 30:1, how many students are there for 3 teachers?

90 students

300

Write the ratio of 24 apples to 18 oranges in simplest form.

4:3

300

A family buys 24 cans of soda for $18. What is the unit rate per can?

$0.75 per can

300

Interpret the ratio 2:5 on a graph.

For every 2 on x, 5 on y

300

Complete a ratio table for 6:8 starting with 12.

12,16,20,24,32

300

If the ratio of flour to sugar is 3:4, how much sugar is needed for 9 cups of flour?

12 cups of sugar 

400

Simplify the ratio 28:35.

4:5

400

A runner covers 400 meters in 50 seconds. What is the rate in meters per second?

8 meters per second

400

Graph the ratio 6:10 and explain its meaning.

Graph the ratio 6:10 and explain its meaning.Plot (6, 10); shows a ratio of 3:5

400

If 5 books cost $25, fill in the missing value for 3 books.

$15 for 3 books

400

If 2 shirts cost $15, how much do 5 shirts cost?

$37.50 for 5 shirts

500

Explain why the ratio 36:60 is equivalent to 3:5.

Both ratios simplify to 3:5

500

If a cyclist covers 42 miles in 3 hours, what is the rate per minute?

14 miles per hour 

500

Explain how you can use a graph to compare two ratios visually.

Explain how you can use a graph to compare two ratios visually.Use the slope to compare ratios

500

If 6 cups of rice require 4 cups of water, fill in the missing value for 9 cups of rice.

6, 4; for 9 cups, need 6 cups water

500

If the ratio of red marbles to blue marbles is 7:5 and there are 56 red marbles, how many blue marbles are there?

40 blue marbles 
M
e
n
u