300
The molarity and molality of a solution:
10 kg of water, density of water = 1.00 g/mL, add 5 moles of sodium acetate (assume adding the solute increases the volume by 10%)
Molarity: 10 kg makes 10 L. Adding solute to get 11 L, 5/11 = 0.45 M
Molality: 5 moles/10 kg = 0.5 m