1
2
3
4
5
100

A Bronsted Lowrey acid is a substance which


What is a conjugate acid–base pair in the reaction HI + H₂O ⇌ H₃O⁺ + I⁻?

A. H₂O and HI
B. HI and H₃O⁺
C. H₂O and H₃O⁺
D. H₃O⁺ and I⁻

donates protons(H+) to other substances


ACID->BASE

BASE->BASE         

100

Expressed to the correct number of significant figures, what is the correct sum of (2.10 g + 33.566 g + 12.221 g)? also explain the rule for addition and subtraction

What is 2.1 x 10-5 in standard notation?


47.89


0.000021

100

1.) Which equation represents a physical change?

A. CaCO₃ (s) → CaCO₃ (aq)
B. Mg (s) + 2AgNO₃ (aq) → Mg(NO₃)₂ (aq) + 2 Ag (s)
C. KOH (aq) + HCl (aq) → KCl (aq) + H₂O (l)
D. 2H₂ (g) + O₂ (g) → 2 H₂O (l)

Given the particle diagram representing four molecules of a substance, which particle diagram best represents the same substance after a physical change has taken place?...also draw reactant and products.

A. Molecules break apart into individual atoms
B. Molecules change into different shapes and sizes
C. Molecules stay the same but move closer together in a new arrangement
D. Molecules form completely new combinations with different atoms


A


C

100

Given the reaction at equilibrium:

N₂(g) + 3 H₂(g) ⇌ 2 NH₃(g)

The correct equilibrium expression for this reaction is:


Given the reaction at equilibrium:

H2(g) + Cl2(g) ⇌ 2 HCl(g) + heat

The equilibrium will shift to the right when:

A. concentration of HCl is increased
B. concentration of H2 is increased
C. pressure is increased
D. temperature is increased


[NH3]2 / [N2][H2]3 


B

100

How many covalent bonds do they form?

H___C___Si___N___O___S___Cl___F___Br___


1, 4, 4, 3, 2, 2, 1, 1, 1



200

If the concentration of OH⁻ in an aqueous solution is 1.9 × 10⁻⁷ M, the concentration of H₃O⁺ is

A. 1.6 × 10⁻⁴ M
B. 2.6 × 10⁻¹¹ M
C. 5.3 × 10⁻⁸ M
D. 1.9 × 10⁻²¹ M

The pOH of a solution with [H₃O⁺] = 2.6 × 10⁻⁸ M, to the correct number of significant figures, is

A. 6.41
B. 2.65 × 10⁻⁸
C. 7.6
D. 7.58
E. 6.4

Kw = 1.0 × 10⁻¹⁴

[H₃O⁺] = Kw / [OH⁻]
[H₃O⁺] = (1.0 × 10⁻¹⁴) ÷ (1.9 × 10⁻⁷)
[H₃O⁺] = 5.26 × 10⁻⁸
= 5.3 × 10⁻⁸ M

Correct answer: C

pH = −log[H₃O⁺]
pH = −log(2.6 × 10⁻⁸)
pH = 7.59

pOH = 14 − pH
pOH = 14 − 7.59 = 6.41

Correct answer: A

200

How many mL of 24.2 M LiOH are needed to prepare 474 mL of a 2.16 M solution?

A. 11.0 mL
B. 53.1 mL
C. 42.3 mL
D. 26.6 mL



C



200

Given the reaction:
Cu + 4 HNO3 → Cu(NO3)2 + 2 H2O + 2 NO2

What is the total mass of H2O produced when 32.7 grams of Cu is completely consumed?

A. 9.3 g
B. 18.5 g
C. 65.4 g
D. 32.7 g

General equations:
moles = mass ÷ molar mass
moles product = moles reactant × (coeff product / coeff reactant)
mass = moles × molar mass

How to find the limiting reactant (if both were given):
moles Cu ÷ 1
moles HNO3 ÷ 4
the smaller value = limiting reactant

In this problem:
Only Cu amount is given → Cu is the limiting reactant.

Work:
moles Cu = 32.7 ÷ 63.55 = 0.5147 mol
moles H2O = 0.5147 × (2/1) = 1.029 mol
mass H2O = 1.029 × 18 = 18.5 g

Correct answer: B

200

Consider the reaction shown:
2 Mn + O₂ → 2 MgO + 72 kcal

We can say that this reaction is ______ and that the sign of ΔH is ______.

A. exothermic; positive
B. endothermic; negative
C. exothermic; neither positive nor negative
D. exothermic; negative
E. endothermic; positive

D


200

element with electron configuration 1s2 2s2 2p6 3s2 3p5 is? 

element with electron configuartion 1s2 2 s2 2p6 3s2 is?

Cl

Mg

300

A balloon filled with helium gas at 18.6 °C occupies 3.31 L at 0.834 atm. The balloon is then immersed in a liquid, changing the pressure to 4.3 atm and the volume to 0.226 L.


What is the final temperature (in °C) of the balloon?

P₁V₁ / T₁ = P₂V₂ / T₂

T₁ = 18.6 + 273 = 291.6 K

T₂ = (P₂ V₂ T₁) / (P₁ V₁)

T₂ = (4.3)(0.226)(291.6) / (0.834)(3.31)

T₂ ≈ 103 K

T(°C) = 103 − 273 

= −170 °C

300

Iodine-131 has a half-life of 8.0 days. What percentage of a sample will remain after 12 days?


Fraction = (1/2)^(t ÷ half-life)

t = 12
half-life = 8

(1/2)^(12 ÷ 8)

12 ÷ 8 = 1.5

(1/2)^1.5 = 0.354

0.354 × 100 = 35.4%

300

4 Al + 3 O2 → 2 Al2O3

4.56 mol of Al reacts with excess oxygen. If 217.5 g of Al2O3 is recovered, what is the percent yield?

A. 95.6%
B. 93.5%
C. 46.9%
D. 46.8%

General equations:
moles product = moles reactant × (coeff product / coeff reactant)
mass = moles × molar mass
percent yield = (actual / theoretical) × 100

Work:
moles Al2O3 = 4.56 × (2/4) = 2.28 mol
theoretical mass = 2.28 × 102 = 232.56 g
percent yield = (217.5 / 232.56) × 100 = 93.5%

Correct answer: B

300

What is the formula for the ionic compound formed between sodium and fluoride?

What is the formula for the ionic compound formed between potassium and oxygen?

What is the formula for the following compound? chromium (VI) nitrate

What is the systematic name of ICl3

NaF

K2O

Cr(NO3)6

iodine trichloride

300

What is the osmolarity of a 3.25 M solution of LiOH?

A. 13.0 Osmol
B. 6.50 Osmol
C. 3.25 Osmol
D. 13.6 Osmol

------

What is the osmolarity of a 3.74 M solution of MgCl₂?

A. 22.4 Osmol
B. 11.2 Osmol
C. 3.74 Osmol
D. 5.89 Osmol

LiOH dissociates into 2 particles:
Li+ and OH-

osmolarity = molarity * number of particles
osmolarity = 3.25 * 2 = 6.50 Osmol

Correct answer: B

------

MgCl2 dissociates into 3 ions:
Mg2+ and 2 Cl-

number of particles = 3

osmolarity = molarity * number of particles
osmolarity = 3.74 * 3 = 11.22 Osmol
round → 11.2 Osmol

Correct answer: B

400

What is the mass of 40.0 mL of a solution with a density of 1.80 g/mL?

A. 0.045 g
B. 1.60 g
C. 72.0 g
D. 41.8 g

density = mass / volume
mass = density × volume

mass = 1.80 g/mL × 40.0 mL
mass = 72.0 g

Correct answer: C

400

What is the missing reactant in the reaction shown?

³⁵₁₇Cl + ______ → ³²₁₆P + ⁴₂He

A. ¹₀n
B. ⁴₂He
C. ¹₁H
D. ⁰₋₁β
E. ²₁H

Use conservation of mass number and atomic number:

Mass numbers:
35 + X = 32 + 4
35 + X = 36
X = 1

Atomic numbers:
17 + Z = 16 + 2
17 + Z = 18
Z = 1

Particle with A = 1 and Z = 1 is: ¹₁H

Correct answer: C

400

How many grams of O₂ are contained in a 7.22 L sample at 0.85 atm and 26.7°C?

A. 0.230 g
B. 139 g
C. 7.98 g
D. 89.6 g

PV = nRT

T = 26.7 + 273 = 299.7 K
n = (0.85 × 7.22) ÷ (0.0821 × 299.7) = 0.249 mol

mass = moles × molar mass
mass = 0.249 × 32 = 7.98 g

Correct answer: C

400

What is the molarity of a solution prepared by dissolving 58.4 g of LiOH in enough water to make a 193 mL solution?

A. 3.30 M
B. 6.32 M
C. 7.25 M
D. 12.6 M

-----

What is the normality of a solution prepared by dissolving 63.6 g of Ca(OH)₂ in enough water to make a 485 mL solution?

A. 3.54 N
B. 1.77 N
C. 9.72 N
D. 7.63 N

molar mass LiOH = 23.95 g/mol

moles = mass ÷ molar mass
moles = 58.4 ÷ 23.95 = 2.438 mol

volume = 193 mL = 0.193 L

M = mol ÷ L
M = 2.438 ÷ 0.193 = 12.6 M

Correct answer: D

---------

molar mass Ca(OH)2 = 74.10 g/mol
moles = 63.6 / 74.10 = 0.858 mol

volume = 0.485 L
molarity = 0.858 / 0.485 = 1.77 M

Ca(OH)2 provides 2 OH- ions
normality = molarity * 2 = 1.77 * 2 = 3.54 N

Correct answer: A

400

What is the oxidation number of sulfur in H₂SO₄?

What is the oxidation number of iodine in KIO₄?

What's the predicted charge for an oxide ion?

Whats the predicted charge for a calcium ion?

+4

+7

2-

 2+

500

When the equation NH3 + O2 = N2 + H2O is completely balanced, the coefficient of H2O will be: 

When the equation NH3 + O2 = N2 + H2O is completely balanced, the coefficient of NH3 will be: 

When the equation C2H4 + O2 = CO2 + H2O is completely balanced, the coefficient of the C2H4 will be:  

4

1

500

polar or nonpolar and draw the structure


SH2       H2      C2H2     CHOOH

 


POLAR, NONPOLAR, NONPOLAR, POLAR

500

Which is an oxidation–reduction reaction?

A. KI = K+ + I–
B. AgNO3 + NaCl = AgCl + NaNO3
C. 3 O2 = 2 O3
D. 4 Na + O2 = 2 Na2O

D

500

name all the diatomic elements

H O N I F Br Cl

500

After 3 half-lives, how many grams will remain of a 120 g sample of sodium-24?

Remaining = 120 × (1/2)³
Remaining = 120 × 0.125
Remaining = 15.0

M
e
n
u