Radius & Diameter
Circumference
Area
Word
Misc.
100

The radius of a circle is 10 mm. How long is the diameter?

20 mm

100

The diameter of a circle is 40 cm. What is the circumference?

Use 3.14 for pi. Round to the nearest tenth.

125.6 cm

100

The diameter of a circle is 6 inches. What is the area?

Use 3.14 for pi, and round to the nearest tenth.

28.3 in2

100

A hula hoop is 24 cm wide. What is the distance around the hula hoop?

C = 3.14d  The hula hoop has a diameter of 24.

C = 3.14 x 24

C = 75.36

The distance around the hula hoop is 75.36 cm.

100

The second hand of a clock is 11 cm long. How far does the point of the minute hand travel in 30 seconds (half a minute)?

The minute hand will travel half of a rotation, so I need to know what half of the circumference is.

C = 3.14d    The radius is 11, so the diameter is 22cm.

C = 3.14 x 22

= 69.08 cm

Half of C: 69.08 ÷ 2 = 34.54 cm

The point travels 34.54 cm in half of a minute.


200

The diameter of a circle is 18 cm. How long is the radius?

9 cm

200

The radius of a circle is 15 mm. What is the circumference?

Use 3.14 for pi, and round to the nearest tenth.

94.2 mm

200

The radius of a circle is 13 m. What is the area?

Use 3.14 for pi, and round to the nearest tenth.

530.7 m2

200

The minute hand on a wrist watch is 16 mm long. What is the distance the end of the minute hand travels, in one rotation?

C = 3.14d   The radius of the circle is 16, so the diameter is 2-times that length: 32 mm. 

C = 3.14 x 32

C = 100.48 mm

The end of the minute hand travels 100.48 mm in one rotation.

200

Describe the relationship between diameter and circumference.

The circumference is approximately 3-times the diameter. This explains why pi is a number that is slightly more than 3 (3.14 etc.)

300

The diameter is ______ the length of the radius.

- twice
- 2 times
- double

300

The diameter is 18.5 km. What is the circumference?

Use 3.14 for pi, and round to the nearest tenth. 

58.1 km

300

The diameter of a circle is 19 km. What is the area?

Use 3.14 for pi, and round to the nearest tenth.

283.4 km2

300

The vase has a circular bottom, with a width of 4 inches. How much shelf space does the vase take up?

A = 3.14r2  The radius is half of the width, so r = 2.

= 3.14(2 x 2)

= 3.14 x 4

= 12.56 in2

The vase takes up 12.56 square inches on the shelf.

300

A box of cupcakes has 3 rows of 4 cupcakes. Each cupcake has a radius of 2.5 cm. How long and how wide should this box of cupcakes be?

Each cupcake is 5 cm wide, if the radius is 2.5

Each row has 4 cupcakes: 4 x 5 = 20 cm

There are 3 rows: 3 x 5 = 15 cm

The box should be 20 cm long and 15 cm wide. 

400

The diameter is the ______ of a circle.

Width

400

The radius of a circle is 12.5 m. What is the circumference?

Use 3.14 for pi, and round to the nearest tenth.

78.5 m

400

The radius of a circle is 7.25 m. What is the area?

Use 3.14 for pi, and round to the nearest tenth.

165 m2

400

A circular walking path has a water fountain in the very centre of the circle, which is always 8 metres away from the path. 

Mr. V ran 9 laps around the path. What distance did he run? 

C = 3.14d     The radius is 8, so the diameter is 16m

C = 3.14 x 8

C = 25.12 m     1 lap = 25.12 m

9 laps: 9 x 25.12 = 226.08

Mr. V ran 226.08 m.

400

A bagel is 6 inches wide. Ms. H slices it in half and toasts it. She spreads cream cheese over both halves (even covering the hole). Each square inch requires 2 teaspoons of cream cheese. How many teaspoons of cream cheese does she need? 

Round the nearest whole teaspoon.

A = 3.14r2  The diameter is 6, so r = 3.

A of each slice: 3.14(3 x 3)
= 3.14 x 9
= 28.26 in2

2 slices: 28.26 x 2 = 56.52 in2 of cream cheese

Each square inch = 2 teaspoons
56.52 x 2 = 113.04

Ms. H needs 113 teaspoons (rounded) of cream cheese. 

500

There are 3 bicycle tires laying in a row on the ground. The length of the entire row is 120cm.

What is the radius of 1 bicycle tire?

Each tire has a diameter of 40cm. [120 ÷ 3 = 40]

The radius of each tire is 20cm. 

500

The circumference of a circle is 50.24 cm. What is the diameter?

50.24 = 3.14d

50.24 ÷ 3.14 = d

16 = d

The diameter is 16 cm.

500

The area of a circle is 1, 017.36 m2. What is the radius?

1017.36 = 3.14r2

1017.36 ÷ 3.14= r2

324 = r2

⎷324 = r  (*square root*)

18 = r

The radius is 18 m.

500

There are 6 cylindrical bottles of paint on a shelf. Each bottle is 10 cm wide. How much space do they take up on the shelf?

A = 3.14r2 The diameter for 1 bottle is 10cm, so the radius is 5cm.

A = 3.14(5 x 5)

= 3.14 x 25

= 77.5 cm2   Each bottle takes up 77.5cm2.

6 bottles: 6 x 77.5 = 465 cm2

These bottles of paint take up 465 square cm of shelf space.

500

A cheerio is 10 mm wide, but the hole in it is 3mm wide. How much area does the cheerio take up on the spoon (not including the hole)?

I need to subtract the area of the hole, from the area of the circle made by the width of the cheerio. A = 3.14r2

A of cheerio: 3.14(5 x 5)  Diameter is 10, r = 5
= 3.14 x 25
= 78.5 mm2

A of hole: 3.14(1.5 x 1.5) Diameter is 3, r = 1.5
= 3.14 x 2.25
= 7.065 mm2

78.5 - 7.065 = 71.435 mm2

The area that the cheerio takes up, without the hole, is 71.435 mm2.

M
e
n
u