Find 10 x 24 by using an array model
240
Use compatible numbers to estimate 29 x 31
30 x 30= 900
Mr. Luca bought 38 notebooks. Each notebook has 54 pages. What is a good way to estimate the total number of pages Mr. Luca bought?
A. 20x 50
B. 40x 50
C. 30x 50
D. 28x 60
B. 40x50
Yuri made 12 fruit baskets as gifts. Each basket has 5 oranges, 4 apples, and 2 bananas. How many pieces of fruit did Yuri use to make all 12 fruit baskets?
5+4+2=11
11x12=132
The product of two factors is 2,000. One of the the factors is 50. What is the other factor?
A. 20
B. 40
C. 200
D. 400
B. 40
Use compatible numbers to estimate 63 x 28
65 x 30 = 1,950
Which two expressions are equal to 320?
A. 32x 10
B. 30x 10+2
C. 30x10+20x10
D. 30x10+2x10
E. 20x10+4x10
Rose visited 14 cities on her vacation. She bought 8 souvenirs in each city to send to her friends. Rose paid $2 in postage for each souvenir to be sent. How much did Rose spend on the souvenirs and postage?
14x8= 112
112x2= $224
Find the product by drawing an array 26 x 63
1,638
Use compatible numbers to estimate 29 x 41
30 x 40 =1,200
Jack's landscape service charges $78 to plant a tree. What is the total cost to plant 18 trees on Tuesday and 23 trees on Wednesday? Write and solve equations.
18 + 23= 41
41x78=$3,198
OR YOU CAN ALSO DO:
18x78=1,404
23 x 78= 1,794
1,404 + 1,794=$3,198
Find the product using an array 76 x 23
1,748
Use compatible numbers to estimate 63 x 87
60 x 90= 5, 400
Lorin drew an area model to find 19 x 15. Write the partial products for each rectangle in the area model.
10 x 10 =100
10 x 5 = 50
9 x 10 = 90
9 x 5 = 45
Justines's plant shop has 8 shelves. Each shelf holds 18 plants. Suppose she adds 2 more shelves to the shop. Write and solve equations to find the number if plants all of the shelves can hold. Check if your answer is reasonable?
8 + 2= 10 shelves
10 x18= 180 plants
Use compatible numbers
10 x 20= 200
200 is close to 180 plants, so the answer is reasonable.
Find the product by using an array 14 x 72
1,008
A florist makes center pieces. He puts 18 roses in each centerpiece. Which is the best way to use compatible numbers to estimate the number of roses the florist needs for 24 center peices? What is the exact number of roses?
A. 10x 25= 250; 360
B. 20x 25= 500; 432
C. 25 x 30= 750; 672
D. 30 x 30= 900; 784
B. 20x 25=750; 672
Each box has 16 books packed. Use the numbers in the box to complete the table.
Number of boxes | Number of books
10 ?
30 ?
? 640
? ?
160
480
40
60 960
The biggest painting in an art show is 31 inches long and 28 inches wide. The smallest painting is 14 inches long and 11 inches wide. What is the difference between the areas of the two paintings? show your work.
31 x 28= 868 inches
14x 11= 154 inches
868-154= 714 inches