Ratios
Proportions
Unit Rate
Double Points Proportions
100
Write this ratio in simplest form. 2/6
What is 1/3?
100
Find the value that complete this proportion. 4 = ? 5 15
12
100
Find the unit rate. Label your answer. Manufacture 2488 parts in 8 hours
manufacture 311 parts in 1 hour or manufacture 1 part in 0.003 parts of an hour
100
Jordan swam 100 meters in 60 seconds. Hakeem swam 150 meters in 80 seconds. Who swam faster? Explain/ show your work.
Hakeem b/c Jordan = 100m/60 sec. = 150m/90 sec. Hakeem was faster.
200
Write this ratio is simplest form 3:21
1:7
200
Find the value to complete this proportion. 3/12 = _____/20
5
200
Find the unit rate. Label your answers. 24 points in 3 games.
8 points per game or 1 point per every 0.125 parts of a game
200
Meagan ran 4 meters in 1 second. Zosia ran 5 meters in 1.5 seconds. Who ran faster? Show your work/ explain.
Meagan b/c 4m/1s = 6m/1.5 s. Meagan was faster.
300
Write the following ratios: 1. Compares boys to girls in our class 2. Compares girls to total people in our class 3. Compare girls to boys in our class
Answers will vary
300
Shameah is making trail mix. The recipe calls for 1 cup raisins, 1/2 cup chocolate chips and 2 cups of peanuts. What is the ratio of.... 1. Raisins to chocolate chips? 2. Chocolate chips to peanuts? 3. Raisins to chocolate chips to peanuts?
1. 1 to 1/2 or 2 to 1 2. 1/2 to 2 or 1 to 4 3. 1:1/2:2 or 2:1:4
300
Find the unit rate. Label your answers. read 80 pages in 2 hours
read 40 pages in 1 hour or read 1 page in 0.025 parts of an hour
300
The Mike and Ikes machine fills 28 boxes in 6 hours. ABOUT how many box will be filled in 8 hours?
About 37 boxes.
400
Complete these two statements. A fraction is always a _________ to _________ relationship. A ratio is almost always a _________ to _______ relationship.
What is part to whole? What is part to part?
400
Myra is making punch for a party. The directions say to mix 3 cups of mix for every 7 cups of water. Myra is making 3 batches of the mix. How many cups of mix and how many cups of water will she need?
9 cups of mix. 21 cups of water.
400
Find the unit rate. Label your answers. 259 miles in 5 hours
51.8 miles in 1 hour or 1 mile in about 0.02 parts of an hour
400
The Mike and Ike machine fills 28 boxes in 6 hours. About how many hours will it take to fill 53 boxes?
Almost 11 and 1/2 hours.
500
Of the students in Ms. Yadav's class, 16 are wearing running shoes, 10 are wearing boots, and 4 are wearing other kinds of shoes. What ratio of the students are wearing boots to all other kinds of shoes?
10/20, 10:20, 1:2, 1/2
500
Brain has a paper route. It takes him 50 minutes to deliver papers to his 40 customers. How long will it take him if he adds 20 more customers to his route? (Hint: first find how many customers he will now have.)
75 min.
500
Find the unit price for the following.... $30 for 6 books.
1 book is $5 or for $1 I can get 2/10 of a book.
500
The Mike and Ike machine fills 28 boxes of in 6 hours. About how long will it take to fill 343 boxes?
About 73.5 hours.
M
e
n
u