Overhead chapter 8
Absorption versus Variable Costing Chapter 12
General Accounting
100

Budgeted overhead divided by budgeted activity level

What is:  Overhead allocation rate for normal costing

100

Fixed manufacturing overhead costs are recognized as period costs when incurred using

Variable costing

100

What happens if the quantity produced decreases from the prior period? 

a.   fixed costs per unit increase. 

b.  average costs per unit decrease. 

c.   variable costs per unit increase. 

d. variable costs per unit decrease. 

a.  

200

Ending credit balance in manufacturing overhead account

Overapplied overhead

200

What are two reasons companies would use variable costing?

 - Focus management attention on controllable (variable) costs;

 - Provide no incentive for inventory build up

 - Easier

200

The breakeven point is the point at which: 

 a.  selling one more unit will not increase income 

b.  contribution margin equals fixed costs 

c.  total revenues equal contribution margin. 

 d. fixed costs divided by revenues equals zero 

b.  

300

Ahmed Karim recently began working at Luce Laminating Company as a cost accountant.  In order to prepare financial statements, Ahmed was provided the following information:

Direct materials used                $10,000

Direct labor                              $10,000

Actual overhead incurred           $25,000

Manufacturing overhead applied $20,000

Beginning WIP inventory            $25,000

Ending WIP inventory                 $35,000

Beginning FG inventory               $60,000

Ending FG Inventory                  $45,000

Luce uses normal costing and writes off variances using the direct method.  What was cost of goods manufactured for the period?

What is: $30,000

Beg WIP      $25,000

 + DM            10,000

 + Dl              10,000

 + OH            20,000

 - End bal      $35,000

 = COGM      $30,000

Note that the overhead variance would be written off to COGS, not COGM.

300

During 2025, KM Construction sold 10,000 units, with beginning and ending units for the year of 1,000. Manufacturing costs were as follows:                                                                                                                                   Variable          Fixed

Mfg costs per unit                 $11.00           $7.00

Operating costs/unit             $3.00             $2.50

What is the difference in operating income between absorption and variable costing for the year?

0 - The difference in income is based on the change in inventory. As the quantity of inventory did not change during the year, there is no difference in income.  

300

A cost function is: 

  a.  a process of calculating present value of projected cash flows 

b.  A process of allocating costs to cost centers or cost objects 

c.   a mathematical description of how a cost changes with changes in the level of an activity relating to that cost 

d.  a way to identify a cost object when there is a physical relationship between inputs and outputs. 

c

Total costs = mX + Y

400

Boxes R Us uses normal costing and allocates overhead based on direct labor costs.  Overhead was budgeted for the year at $600,000 but actual overhead was $680,000.  Actual direct labor costs for the year were $325,000 and the budget was $300,000.  Actual direct labor hours for the year were 16,250 and budgeted at 15,400.  

Boxes prorates any under/over allocation of overhead to the applicable accounts.  At year-end, amounts are:

Direct materials     $100,000

WIP                      $200,000

FG                        $300,000

Cost of sales         $1,500,000

Selling costs          $200,000

What is the journal entry for the proration of under/over applied overhead, if any?

WIP            3,000

FG              4,500

COS           22,500

                  MOH       30,000

Rate:  600,000 / 300,000 = $2 per DL$

                                     * 325,000 DL$

 = Applied                        $650,000

Actual                                680,000

Underapplied                        30,000

Proration:         (000s) (% total)   * 30,000 

WIP                    200   10%        3,000

FG                      300   15%        4,500

COS                   1,500  75%       22,500

TOTAL                2,000  100%     30,000



400

BioClinic sells its product for $80 per unit. During 2025, it produced 120,000 units and sold 105,000 units. Costs per unit are: direct materials $25, direct labor $10, variable overhead $5, and variable operating expenses $3. Fixed costs are $840,000 manufacturing overhead, and $75,000 operating expenses. What is the contribution margin using variable costing?

 $3,885,000

Sales   105,000 * $80                 = $8,400,000

Variable COS 105,000 * $40        = 4,200,000

Variable operating 105,000 * $3   =    315,000

CONTRIBUTION MARGIN                 $3,885,000

400

Name 3 excel functions that are important to know before you start your first job

Formatting

Copy/paste

IF function

VLookup

Linking

500

Creative Accountant CPS is a service firm and applies overhead based upon direct labor cost.  For the year 2025, the actual overhead cost incurred totaled $50,000.  Creative had underapplied overhead cost by $10,000.  The Company utilized an overhead application rate of 50% of direct labor cost.  What was the total direct labor cost incurred for the year?

What is:  $80,000

Incurred                $50,000

less: under applied  (10,000)

Equals Applied          $40,000

 / rate                        50%

 = Base                     80,000

500

The following information applies to Beets Corporation:

  Units produced               50,000

 Beginning Inventory         1,000 Units

  Ending Inventory             5,000 units

 Direct materials per unit           $20

Direct labor per unit                  $12

Variable manufacturing overhead per unit    $5

Fixed manufacturing overhead $200,000

Variable operating expenses per unit          $7

Fixed operating expenses                    $80,000

What is cost of sales using absorption costing?  What is the difference in operating income between absorption and variable costing?  

1.  COS Absorption - $1,886,000

2.  Difference in income = 16,000, ABS higher

Units sold  1,000 + 50,000 - 5,000 = 46,000

* cost/unit

 DM $20, DM $12, VOH $5, FOH $4 (a)    = $41

= Cost of sales                               $1,886,000

(a) $200,000/50,000 produced = $4U

2.  Ending inventory                5,000 units

 - Beg inventory                       1,000

Change in inventory Quantity    4,000 units

* FOH per unit                           $4

 = Difference in income       $16,000 (ABS higher)

500

At a production level of 100,000 units, variable costs per unit are $1.00 and fixed costs are $50,000. If production rises to 150,000 units, what are the costs per unit for both variable and fixed costs, respectively? 

  a.  $1.50 and $.67 

 b.  $1.00 and $.50 

c.   $1.00 and $.33 

d.  $.67 and $.33 

c.  

Variable cost/unit stays constant regardless of production.

Fixed costs $50,000 / 150,000 = $.33 per unit

M
e
n
u