Understand Ratios
Equivalent Ratios
Ratio Tables
Compare Ratios
Rates & Unit Rates
100

Write the ratio of 3 cats to 5 dogs three different ways

3 : 5

3 to 5

3/5

100

A recipe uses 2 cups of rice for 4 servings.
Use equivalent ratios to find how many cups of rice are needed for 8 servings.

4 cups of rice

100

Fill in the blank:

|A|   |B|

|2|    |6|

|4|    |?|

12

100

Which is larger?

3/4 or 2/3

3/4

100

A runner goes 6 miles in 2 hours.
What is the unit rate?

3 miles per hour

200

IN SIMPLEST FORM, write the ratio of 12 girls to 4 boys three differen ways.

3:1

3 to 1

3/1

200

A store sells 3 apples for $6.
Using equivalent ratios, how much will 9 apples cost?

$18

200

Does this table show a ratio of 1:3?

|1|   |3|

|2|   |6|

Yes

200

Team A won 6 out of 12 games.
Team B won 9 out of 12 games.

Team B

200

Find the unit rate: 48 pages in 6 minutes.

8 pages per minute
300

A bag of marbles has 4 red marbles and 7 blue marbles. What is the ratio of red marbles to total marbles?

4:11

4/11

4 to 11

300

A runner completes 5 laps in 10 minutes.
At the same rate, how many laps can the runner complete in 30 minutes?

15 laps

300

What is the ratio shown in this table?

|3|   |9|

|5|   |15|

1:3

300

Compare 4:6 and 6:9

Are they equivalent?

Yes

300

Which is faster?
A: 20 miles in 4 hours
B: 48 miles in 12 hours

A: 5 miles per hour

B: 4 miles per hour

A is faster

400

There are 18 apples and 6 bananas in a fruit basket. IN SIMPLEST FORM, What is the ratio of apples to bananas?

6:1

6 to 1

6/1

400

A painter needs 4 cans of paint for 12 walls.
At this same ratio, how many cans are needed for 18 walls?

6 cans of paint

400

Complete the table using the ratio 4:1

|4|   |1|

|8|   |?|

2

400

Class A has a boy-to-girl ratio of 12:18.
Class B has a boy-to-girl ratio of 12:24.

Which class has a higher proportion of girls?

Class B

400

What is the better buy? 

Store A: 8 oz for $4.00 

Store B: 12 oz for $4.80

Store A: $0.50 per oz

Store B: $0.40 per oz

Store B is the better buy

500

There are 3 red pens, 5 blue pens, and 8 green pens in a basket. What is the ratio of red pens to grene pens?

3:8

3 to 8

3/8

500

A class plants 7 flowers in 14 minutes.
Keeping the same ratio, how many flowers can they plant in 42 minutes?

21 flowers

500

A table shows (2, 10), (3, 15), and (4, 20)

What is the constant rate?

Multiply by 5

500

Snack A: 2 tsp salt for every 10 chips
Snack B: 2 tsp salt for every 12 chips

Which snack is saltier?

Snack A

500

A printer prints 225 pages in 15 minutes.
How many pages per minute is that?

15 pages per minute

M
e
n
u