Write the ratio of 3 cats to 5 dogs three different ways
3 : 5
3 to 5
3/5
A recipe uses 2 cups of rice for 4 servings.
Use equivalent ratios to find how many cups of rice are needed for 8 servings.
4 cups of rice
Fill in the blank:
|A| |B|
|2| |6|
|4| |?|
12
Which is larger?
3/4 or 2/3
3/4
A runner goes 6 miles in 2 hours.
What is the unit rate?
3 miles per hour
IN SIMPLEST FORM, write the ratio of 12 girls to 4 boys three differen ways.
3:1
3 to 1
3/1
A store sells 3 apples for $6.
Using equivalent ratios, how much will 9 apples cost?
$18
Does this table show a ratio of 1:3?
|1| |3|
|2| |6|
Yes
Team A won 6 out of 12 games.
Team B won 9 out of 12 games.
Team B
Find the unit rate: 48 pages in 6 minutes.
A bag of marbles has 4 red marbles and 7 blue marbles. What is the ratio of red marbles to total marbles?
4:11
4/11
4 to 11
A runner completes 5 laps in 10 minutes.
At the same rate, how many laps can the runner complete in 30 minutes?
15 laps
What is the ratio shown in this table?
|3| |9|
|5| |15|
1:3
Compare 4:6 and 6:9
Are they equivalent?
Yes
Which is faster?
A: 20 miles in 4 hours
B: 48 miles in 12 hours
A: 5 miles per hour
B: 4 miles per hour
A is faster
There are 18 apples and 6 bananas in a fruit basket. IN SIMPLEST FORM, What is the ratio of apples to bananas?
6:1
6 to 1
6/1
A painter needs 4 cans of paint for 12 walls.
At this same ratio, how many cans are needed for 18 walls?
6 cans of paint
Complete the table using the ratio 4:1
|4| |1|
|8| |?|
2
Class A has a boy-to-girl ratio of 12:18.
Class B has a boy-to-girl ratio of 12:24.
Which class has a higher proportion of girls?
Class B
What is the better buy?
Store A: 8 oz for $4.00
Store B: 12 oz for $4.80
Store B: $0.40 per oz
Store B is the better buy
There are 3 red pens, 5 blue pens, and 8 green pens in a basket. What is the ratio of red pens to grene pens?
3:8
3 to 8
3/8
A class plants 7 flowers in 14 minutes.
Keeping the same ratio, how many flowers can they plant in 42 minutes?
21 flowers
A table shows (2, 10), (3, 15), and (4, 20)
What is the constant rate?
Multiply by 5
Snack A: 2 tsp salt for every 10 chips
Snack B: 2 tsp salt for every 12 chips
Which snack is saltier?
Snack A
A printer prints 225 pages in 15 minutes.
How many pages per minute is that?
15 pages per minute