Rewrite with parentheses/groups:
4x + 12
4(x+3)
Draw:
2x2 + 3x + 5
...
What is the unit rate if I travel 150 in 3 hours? (mph)
50 mph
If I have + + + + - - - what is the values of the tiles?
2(4 - 2) + 6 - 2(3)
2(2) + 6 - 2(3)
4 + 6 - 6
10 - 6
4
Rewrite without parentheses:
5(3x + 2)
15x + 10
Draw:
3x2 + 4x + 2
...
If I buy 4 cookies for $9, what is the price per cookie?
$2.25 per cookie
+ - + - - + +
What is the values?
Positive 1
12 ÷ 4 ᆞ 3
12 ÷ 4 ᆞ 3
3 ᆞ 3
9
Rewrite and simplify:
9 + 3(x-2)
3+3x
Draw and write and expression:
2 groups of 2x and 3 units
...
2(2x + 3) or 4x + 6
6 gallons of gas will allow you to drive 180 miles. How many miles does each gallon get you?
30 mpg
Draw with tiles 5(2) - 3 and find the value
++ ++ ++ ++ ++ ---
Value is 7
4(-3 + 6) + 3(4)
4(-3 + 6) + 3(4)
4(3) + 3(4)
12 + 12
24
Rewrite and simplify:
5(2x + 1) - 3
10x + 2
Draw and write and expression:
3 groups of x and 2 units
...
3(x+2) or 3x + 6
On a map, 60 miles is 2 and a half inches. How may miles does each inch represent/ what is the unit rate?
1 inch = 24 miles
Draw and find the value of 4(3) + (-4)
+++ +++ +++ +++ ----
Value of 8
14 ÷ (9-2) + 2(10 ÷ 2)
14 ÷ (9-2) + 2(10 ÷ 2)
14 ÷ (7) + 2(5)
2 + 2(5)
2 + 10
12
Rewrite and simplify:
2(5x + 3) + 4(2x + 5)
18x + 26
Draw and write an expression:
2 groups of 2x2, x, and 3 units
...
2(2x2 + x + 3) or 4x2 + 2x + 6
To make 3 batches of cookies you need 3/4 cups of flour. What is the unit rate?
1/4 cup of flour per batch
Draw and find 3(5*2) + 3(-2)
+++++ +++++ +++++ --- ---
+++++ +++++ +++++ ---
Value of 24
2(3ᆞ5 - 8) - 4 + 2(8 - 6 + 2)
2(3ᆞ5 - 8) - 4 + 2(8 - 6 + 2)
2(15 - 8) - 4 + 2(8 - 6 + 2)
2(7) - 4 + 2(4)
14 - 4 + 8
10 + 8
18