Rewriting Expressions
Algebra Tiles
Unit Rates
+/- Tiles
Order of Operations
100

Rewrite with parentheses/groups:

4x + 12

4(x+3)

100

Draw:

2x+ 3x + 5

...

100

What is the unit rate if I travel 150 in 3 hours? (mph)

50 mph

100

If I have + + + + - - - what is the values of the tiles?

Positive 1
100

2(4 - 2) + 6 - 2(3)

2(2) + 6 - 2(3)

4 + 6 - 6

10 - 6

4

200

Rewrite without parentheses:

5(3x + 2)

15x + 10

200

Draw:

3x2 + 4x + 2

...

200

If I buy 4 cookies for $9, what is the price per cookie?

$2.25 per cookie

200

+ - + - - + +

What is the values?

Positive 1

200

12 ÷ 4 ᆞ 3

12 ÷ 4 ᆞ 3

3 ᆞ 3

9

300

Rewrite and simplify:

9 + 3(x-2)

3+3x

300

Draw and write and expression:

2 groups of 2x and 3 units

...

2(2x + 3) or 4x + 6

300

6 gallons of gas will allow you to drive 180 miles. How many miles does each gallon get you? 

30 mpg

300

Draw with tiles 5(2) - 3 and find the value

++   ++   ++   ++   ++   ---

Value is 7

300

4(-3 + 6) + 3(4)

4(-3 + 6) + 3(4)

4(3) + 3(4)

12 + 12

24

400

Rewrite and simplify:

5(2x + 1) - 3

10x + 2

400

Draw and write and expression:

3 groups of x and 2 units

...

3(x+2) or 3x + 6

400

On a map, 60 miles is 2 and a half inches. How may miles does each inch represent/ what is the unit rate?

1 inch = 24 miles

400

Draw and find the value of 4(3) + (-4)

+++   +++   +++   +++   ----

Value of 8

400

14 ÷ (9-2) + 2(10 ÷ 2)

14 ÷ (9-2) + 2(10 ÷ 2)

14 ÷ (7) + 2(5)

2 + 2(5)

2 + 10

12

500

Rewrite and simplify:

2(5x + 3) + 4(2x + 5)

18x + 26

500

Draw and write an expression: 

2 groups of 2x2, x, and 3 units

...

2(2x2 + x + 3) or 4x2 + 2x + 6

500

To make 3 batches of cookies you need 3/4 cups of flour. What is the unit rate?

1/4 cup of flour per batch

500

Draw and find 3(5*2) + 3(-2)

        +++++   +++++   +++++        ---   ---

+++++   +++++   +++++        ---


Value of 24

500

2(3ᆞ5 - 8) - 4 + 2(8 - 6 + 2)

2(3ᆞ5 - 8) - 4 + 2(8 - 6 + 2)

2(15 - 8) - 4 + 2(8 - 6 + 2)

2(7) - 4 + 2(4)

14 - 4 + 8

10 + 8

18

M
e
n
u