How many gallons is equivalent to 12 quarts?
What is 3
What is the basic ratio for a vinaigrette?
As purchased cost: The amount paid for a product in the condition it was ordered and received
Edible portion cost: The unit cost of a food or beverage item after taking into account the cost of the unused parts generated by trimming.
Give two examples of fixed costs:
-rent
-salaries
-loan payments
-insurance payments
How many tablespoons are in 6 fluid ounces?
What is a basic pie dough ratio?
3:2:1 Flour:Butter:Liquid
What is the formula for calculating Yield Percentage?
Yield Percentage = Edible Portion (EP)/As Purchased portion (AP)
Give two examples of variable costs:
what is:
-food cost
-utilities
-payroll
How many grams are in 1.5 pounds?
What is 681.9 grams.
Ratios are the relationship of one ingredient to another in a given preparation. We use them as a tool to quickly prepare basic dishes without the need of a specific recipe.
If a recipe calls for 800 g of tomato sauce and one can contains 250g at $1.25 a can, how much does one recipe cost in terms of the tomato sauce alone?
How much should a pizza be sold for on a menu if the chef said the pizza has a 25% food cost and costs $3 to make?
$9
What is 128.
Using a 1:3 ratio for a basic mayonnaise preparation, assuming 1 egg yolk to 3 cups of oil, how many times would you need to multiply this ratio if you wanted to prepare enough mayonnaise for a recipe that prepares enough for 50 people. (The base ratio serves 18 people.) What would the final measurements be? It's ok to round up)
What is 2.77 times
3 yolks:9 cups oil
Chef purchases a piece of beef that weighs 22 pounds whole for $15 per pound. After he butchers it she is left with 18 pounds.
1. What is the yield percentage of the beef?
2. What is the edible portion cost of the butchered beef?
1. 81%
YP=EP/AP
2. $407
EP Cost= AP Cost /YP
You’re preparing a recipe that calls for 24 ounces of diced chicken for 8 people. You are only cooking for four people. How many pounds of chicken do you need for four people?
What is .75# or 3/4 pound.
The most accurate form of measuring ratios is:
A.) Volume
B.) Weight
C.) Individual Units
Volume and individual units can vary greatly depending on the size of the unit being measured and who's measuring the volume.
How much does a bushel of apples (125 apples) cost if each apple costs $.47 cents?
What is $58.75
How much will an employee make assuming they work exactly 40 hours per week, every week for a year and they make $13.5 an hour?