Dividing by a Whole Number
Dividing a Whole Number by a Decimal
Dividing a Decimal by a Decimal
Word Problems
Multiple-Step Problems
100
8.94 ÷ 100
What is 0.0894
100
80 ÷ 3.2
What is 25
100
3.6 ÷ 1.2
What is 3
100
Admission to an amusement park cost $107.25 for three friends. If the price was the same for each friend, what was the cost of each admission?
What is $35.75
100
Tom bought 8 chicken thighs and 5 steaks. Each chicken thigh weighed 0.35 pounds and each steak weighed 1.25 pounds. How many pounds of meat did Tom buy?
What is 9.05 pounds
200
12.6 ÷ 7
What is 1.8
200
18 ÷ 0.06
What is 300
200
16.4 ÷ 0.8
What is 20.5
200
Cora is saving for vacation. The total cost of the vacation is $1,800.36, and she has a year to save the money. How much should she save per month so she can meet her goal?
What is $150.03
200
Alyssa has a CD that holds 700 megabytes of information. She has saved 53 pictures, each using 2.24 megabytes. How much space is left on the CD?
What is 581.28 megabytes
300
152.5 ÷ 5
What is 30.5
300
164 ÷ 2.05
What is 80
300
22.22 ÷ 2.2
What is 10.1
300
Mr. Dodd filled the gas tank on his lawn mower with 3.8 gallons of gas. If he mowed his yard 10 times on the same tank of gas, how much gas did he use each time the lawn was mowed?
What is 0.38 gallons
300
Lori bought some plums and 4 peaches. The peaches cost $1.88 in all and the plums cost $0.33 each. She paid $3.86 in all. how many plums did she buy?
What is 6 plums
400
51.6 ÷ 43
What is 1.2
400
512 ÷ 2.56
What is 200
400
54.78 ÷ 6.6
What is 8.3
400
Mrs. Frohock bought a watermelon that weighed 10.25 pounds. If she cut it into 5 pieces of equal weight, how many pounds did each piece weigh?
What is 2.05 pounds
400
Juan used first-class mail to send two baseballs to his grandson. Each baseball weighed 5 ounces. The postage was $0.39 for the first ounce and $0.24 for each additional ounce. How much was the postage?
What is $2.55
500
199.68 ÷ 64
What is 3.12
500
11 ÷ 0.25
What is 44
500
0.021 ÷ 0.35
What is 0.06
500
Russ has a car that averages 9.8 miles per gallon while Mike's car averages 39.2 miles per gallon. How does Mike's mileage compare to Russ's?
What is Mike's mileage is 4 times that of Russ's.
500
A football coach spent a total of $890.40, including $50.40 tax, for 35 shirts for the team. Each shirt was the same price. What was the price of one shirt?
What is $24
M
e
n
u