100
What operation(s) would you use to solve the following:
Mrs. Fisher went to the grocery store to purchase supplies needed to make her Math Connections Classes cookies. She spent $1.00 on Flour, $2.79 on Chocolate Chips, $3.97 on Vanilla Extract, and $1.19 for one dozen eggs.
Did Mrs. Fisher have enough money if she had $9.00 to pay for her purchases ?
What is addition and subtraction ?
Add the amounts for the total cost, then subtract it from $9.00 to see if she had enough money.