Decimal Multiplication
Decimal Division
Multiply and divide by 10, 100 or 1000
Estimation
Word Problems
100
.32 x 6
What is 1.92
100
1.35 ÷ 9
What is .2
100
8.562 x 20
What is 171.24
100
Estimate the sum to the nearest whole number: 4.15 + 5.38
What is 4 + 5 = 9
100
A pitcher contains 4.32 pints of lemon syrup. 12.6 pints of water are added to the syrup to make lemonade. How much lemonade is made?
What is 16.92 pints 4.32 + 12.6 = 16.92
200
.658 x 8
What is 5.264
200
4.1 ÷ 5
What is .8
200
.128 x 300
What is 38.4
200
Estimate the difference to the nearest whole number: 9.74 - 3.86
What is 10 - 4 = 6
200
A ribbon is 12.3 feet long. Another ribbon is 3.12 feet shorter than it. What is the TOTAL length of the two ribbons?
What is 21.48 feet ribbon 1 = 12.3 ft ribbon 2 = 12.3 - 3.12 = 9.18 ft total = 12.3 + 9.18 = 21.48 ft
300
2.48 x 9
What is 22.32
300
22.18 ÷ 4
What is 5.545
300
8.712 x 9,000
What is 78,408
300
Estimate the product to the nearest whole number: 2.07 x 9
What is 2 x 9 = 18
300
A piece of wood is 1.75 meters long. A carpenter saws off .8 meters. Then, he saws the remaining piece into 2 equal length pieces. How long is each of the equal pieces?
What is .475 meters 1.75 - .8 = .95 meters .95 ÷ 2 =.475 meters
400
44.978 x 9
What is 404.802
400
2.07 ÷ 9
What is .23
400
318 ÷ 3,000
What is .106
400
Estimate the sum to the nearest tenth: 22.18 + 6.54
What is 22.2 + 6.5 = 28.7
400
A fifth-grade class painted pieces of cardboard for an art project. Each piece of cardboard had an area of 6.25 square inches. The students painted 200 pieces of cardboard each day. What is the total area of the cardboard that they have painted by the end of the 3rd day.
What is 3,750 square inches Each day: 200 pieces x 6.25 = 1250 square inches 3 days x 1250 = 3,750 square inches
500
24.891 x 9
What is 224.019
500
12.12 ÷ 6
What is 2.02
500
59 ÷ 500
What is .118
500
Estimate the product to the nearest tenth: .6897 x 5
What is .7 x 5 = 3.5
500
A box of rice cakes costs $1.95. What is the greatest number of boxes of rice cakes Jared can buy with $10.00?
What is 5 boxes. 1 box = $1.95 2 boxes = $3.90 3 boxes = $5.85 4 boxes = $7.80 5 boxes = $9.75 6 boxes = $11.70 = he does NOT have this much money.
M
e
n
u