Write an estimation for the problem:
2.4 / 0.8
2 / 1 = 2
2.4 / 0.8
3
RJ wants to buy goodies for his 4 sisters for their Easter baskets. He decides he wants to spend $15.95 per sister. How much will he spend?
$63.80
Multiply: 1.8 x 25
45.0
Multiply: 2.37 x 102
237.
Write an estimation:
13.6 / 4
12 / 4 = 3
13.6 / 4
3.4
Julius needs 23 avocados for guacamole for a party he is hosting. Each avocado costs $1.45. How much will he spend?
$33.35
Multiply: 5.2 x 1.2
6.24
Divide: 450 / 103
0.45
Write an estiamtion:
8.7 x 1.9
9 x 2 = 18
35.4 / 6
5.9
Rebecca needs 4 cubic feet of concrete for a project at her house. She has 4.5 bags. Each bag makes 0.62 cubic feet. How much can she make from the bags she has? Does she need to go to Lowes for another bag?
2.79
Yes she needs to go to Lowes
Multiply: 8.7 x 1.9
16.53
Multiply: 35.9 x 102
3,590.0
Write an estimation:
12.9 x 8.6
12 x 10 = 120
58.8 / 12
4.9
Myself and two friends ordered pizza last night. The total bill was $25.68. How much money did each of us pay if we split the bill?
$8.56
Multiply: 0.74 x 3.7
2.738
Multiply: 1.64 x 104
16,400.
Write an estimation:
324.5 / 8.4
320 / 8 = 40
133.5 / 15
8.9
A relay race lasts 12.72 miles. There are 4 runners on the relay team. If each runner runs the exact same distance, how many miles does each team member run during the race?
3.18 miles
Multiply: 12.9 x 8.6
110.94
Divide: 75,000 / 104
7.5