2.3 + 4.9
2.3 + 4.9 = 7.2
$15.23 - $0.23
$15.00
2.3 x 3
2.3 x 3 = 6.9
25.4/2
25.4/2 = 1.7
69.3 + 9.8
79.1
18.6 - 3.72
14.88
2.2 x 9.3
20.46
.08/4
show me the steps and we will talk about the answer.
Finn has $6.32. He spends $4.87 on snacks at the store. How much money does he have left?
$1.45
3.6 + 4.99 + 9.871
18.461
23.8 - 5.67
18.13
Evaluate: 1.2 x 3.68
4.416
4.5/9
show me the steps and well talk about the answer.
On a school trip, a class travels 13.72 kilometers by train and 9.2 kilometers by bus. How far did the class travel?
22.92 kilometers
Madaline purchased orange juice and apple juice for a total of $5.64. If the orange juice costs $2.36, what is the difference in price between the orange juice and apple juice?
The difference is $3.28
4 people will equally split 1.7 acres of land. How much land will each person get?
show me the steps and we will discuss the answers.
Cassie jogged around the track for 19.25 minutes. If each lap took 7 minutes, how many laps did she jog?
Show me your steps and we will discuss.
Mr. Reichert has fourteen basketballs. Mr. Milby has three and five-tenths times more than Mr. Reichert. How many basketballs do they have combined?
63 basketballs combined
Puppies at Belk's cost $14.99 each. Angelina purchased three puppies. She gave the cashier $50. How much change did the cashier give back to Angelina?
$5.03
Billy split an entire bag of chips among his 15 friends. Each friend received exactly 28.3 grams of chips. What was the weight (in grams) of the entire bag of chips?
424.5 grams
A box of eight twinkies weighs 26.9 ounces. What is the weight of each twinky?
Set up the problem and we will discuss the answer.
1. When adding and subtracting decimals, I should (line up / not line up) my decimals. 2. When multiplying and dividing decimals, I should (line up / not line up) my decimals.
1. When adding and subtracting decimals, I should LINE UP my decimals. 2. When multiplying and dividing decimals, I should NOT LINE UP my decimals.