Find the sum: 2.3 + 4.9
7.2
Find the difference: $15.23 - $0.24
$14.99
4.9 ÷ 7 =
0.7
1,000 ÷ 25 =
40
Evaluate: 1 + .01 + .001
1.011
1.44 ÷ 9 =
0.16
4,466 ÷ 22 =
203
Aaliyah has $6.32. She spends $4.87 on snacks at the store. How much money does she have left?
$1.45
15.61 ÷ 7 =
2.23
6,920 ÷ 5 =
1,384
8,175 ÷ 3 =
2,725
On a school trip, a class travels 13.72 miles by train and 9.2 miles by bus. How far did the class travel?
22.92 miles
Adam purchased orange juice and apple juice for a total of $5.64. If the orange juice costs $2.36, what is the difference in price between the orange juice and apple juice?
The difference is $3.28
394.8 ÷ 7 =
56.4
9,765 ÷ 18 = *Your answer will have a remainder*
542 R 9
Griffin jogged around the track for 19.25 minutes. If each lap took 7 minutes, how many laps did he jog?
2.75 laps
Yara bought 0.5 lbs of candy and Maddie bought 0.75 lbs of candy. How many lbs of candy do they have in total?
1.25 lbs
Books at Fred Meyer cost $14.99 each. Cassandra purchased three books. She gave the cashier $50. How much change did the cashier give back to Cassandra?
$5.03
79.8 ÷ 14 =
5.7
45,296 ÷ 13 = *Your answer will have a remainder*
3,484 R 4
1. When adding and subtracting decimals, I should (line up / not line up) my decimals. 2. When multiplying and dividing decimals, I should (line up / not line up) my decimals.
1. When adding and subtracting decimals, I should LINE UP my decimals. 2. When multiplying and dividing decimals, I should NOT LINE UP my decimals.