Jack had $10. He bought a pair of socks for $2.30 and a pair of gloves for $5.50. How much money did he have left?
$2.20
160.8 / 0.3
536.0
21.74 + 8.27
30.01
0.03 x 100
3
3.53 - 2
1.53
Coffee mugs cost $2.50 each. How much do 5 coffee mugs cost?
$12.50
51.52 / 8
6.44
17 + 9.54
26.54
0.7 x 2.6
1.82
2.15 - 1.05
1.1
A large pizza costs $8.90 and a small pizza costs $5.20. What is the difference between the price of a large pizza and a small pizza?
$3.70
Compare these decimals with <, >, or =
0.202 _____ 0.2023
<
6.125 + 18
24.125
0.23 x 7
1.61
10.71 - 0.7
10.01
Each donut costs $2.20. How much do 6 donuts cost?
$13.20
Compare these decimals with <, >, or =
0.73 _____ 0.730
=
4.67 + 29.1
33.77
2.5 x 7
17.5
1.72 - 0.8
0.92
A can of soft drinks is $1.50, and a bottle of juice is $2.80. What would it cost to buy two cans of soft drinks and a bottle of juice?
$5.80
Turn 0.8924 into a fraction
892
____
1,000
5.2 + 3.11
8.31
4.4 x 5.3
23.32
2.54 - 1.82
0.72