Evaluate: 4.5/0.09
50
Xavier purchased orange juice and apple juice for a total of $5.64. If the orange juice costs $2.36, how much is the apple juice?
The apple juice costs $3.28
One basketball weighs 1.4 ounces. How much do 5 basketballs weigh?
7 ounces
4 people will equally split 1.1 acres of land. How much land will each person get?
0.275 acres
Ashley spent $42.75 on a Mother's Day gift. Her sister spent $32.98 on a Mother's Day gift. How much did they spend in total?
$75.73
Ties cost $14.99 each. Timothy purchased three ties. He gave the cashier $50. How much change did the cashier give back to Timothy?
$5.03
John split an entire bag of chips among the 15 children at camp. Each camper received exactly 28.3 grams of chips. What was the weight (in grams) of the entire bag of chips?
424.5 grams
Austin has 3.5 pizzas and 3 friends to share it with. How much of a pizza will each friend get (4 people total)?
0.875 of a pizza
1. When adding and subtracting decimals, I should (line up / not line up) my decimals. 2. When multiplying and dividing decimals, I should (line up / not line up) my decimals. 3. When studying for the test, I will study (a) adding decimals, (b) subtracting decimals, (c) multiplying decimals, (d) dividing decimals, or (e) all of the above.
1. When adding and subtracting decimals, I should LINE UP my decimals. 2. When multiplying and dividing decimals, I should NOT LINE UP my decimals. 3. When studying for the test, I will study ALL OF THE ABOVE (adding decimals, subtracting decimals, multiplying decimals, AND dividing decimals).