2.3 + 4.9
7.2
$15.23 - $0.23
$15.00
2.5/5
5
Evaluate: 1 + .01 + .001
1.011
Evaluate: 4.0/8
.5
Aniyah has $6.32. She spends $4.87 on snacks at the store. How much money does she have left?
$1.45
Evaluate: 0.45/9
.05
Evaluate: .5 x 2.35
1.175
Xavier purchased orange juice and apple juice for a total of $5.64. If the orange juice costs $2.36, what is the difference in price between the orange juice and apple juice?
The difference is $3.28
4 people will equally split 1.18 acres of land. How much land will each person get?
0.27 acres
Jermaine jogged around the track for 19.25 minutes. If each lap took 7 minutes, how many laps did he jog?
2.75 laps
Hannah has fourteen animal crackers. Colleen has thirteen and five tenths animal crackers. How many stuffed animals do they have combined?
27.5 animal crackers
Ties at Belk's cost $14.99 each. Timothy purchased three ties. He gave the cashier $50. How much change did the cashier give back to Timothy?
$5.03
John split an entire bag of chips among the 5 children at camp. Each camper received exactly 28.3 grams of chips. What was the weight (in grams) of the entire bag of chips?
141.5 grams
A box of eight waffles weighs 22.4 ounces. What is the weight of each waffle?
Each waffle weighs 2.8 ounces.
When studying for the Unit 3 test, I will study (a) adding decimals, (b) subtracting decimals, (c) multiplying decimals, (d) dividing decimals, or (e) all of the above.
When studying for the Unit 3 test, I will study ALL OF THE ABOVE (adding decimals, subtracting decimals, multiplying decimals, AND dividing decimals).