Estimating
Multiplying Decimals
Dividing Decimals
Vocabulary
Misellaneous
100
Estimate the following problem by rounding: 10.83 x 7.91
What is 88
100
7.19 x 16
What is 115.04
100
0.294 ÷ 3
What is 0.098
100
This is a pair of numbers that can be evaluated in an expression using mental math.
What is compatible numbers
100
Estimate the following expression: 27.12 ÷ 9 x 11.8
What is 36
200
Estimate by using compatible numbers: 42.17 ÷ 3.84
What is 10
200
0.021 x 18.2
What is 0.3822
200
61.299 ÷ 7
What is 8.757
200
Write the definition of estimate.
What is to make an educated guess.
200
Use the distributive property to evaluate the following expression: 4(p + 0.021)
What is 4p + 0.084
300
70.31 ÷ 4.87
What is 14
300
6.109 x .23
What is 1.40507
300
95.04 divided by 0.09
What is 1,056
300
This number is the amount divided in a division problem.
What is the divisor.
300
Sami buys 2 pounds of apples for 1.79 dollars per pound, and 3 pounds of bananas for 0.78 cents per pound. How much did Sami spend on his purchase?
What is $5.92
400
A rectangular garden is 29.6 ft by 19.3 ft. Estimate the area of the garden.
What is 600 square feet
400
A bamboo plant grows 1.25 ft per day. Find the growth of the bamboo plant over two weeks.
What is 17.5 feet
400
A 5-ounce bottle of suntan lotion costs $14.85. What is the cost per ounce of the suntan lotion?
What is the $2.97
400
This number is what is divided in a division problem.
What is the dividend
400
You buy a new sweater for 24.95 dollars, a pair of jeans for 27.99 dollars, and a belt for 13.59 dollars. How much change do you get back from 70 dollars?
What is $3.47
500
You drive 420 miles in the course of a week. Your car gets 18.3 miles per gallon of gas. Using compatible numbers, estimate how many gallons of gas you used.
What is 21 gallons
500
On a gold tour, you find 0.82 ounces of gold nugget. Gold is worth $904.62 per ounce. How much is your gold nugget worth?
What is $741.79
500
You have 3.4 gigabytes available on your MP3 player. Each song is 0.004 gigabyte. How many more songs can you download on to your MP3 player?
What is 850 songs
500
Label the term for each number in this division problem: 18.2 ÷ 1.4 = 13
What is 18.2 is the dividend, 1.4 is the divisor, 13 is the quotient.
500
A 4 pack of juice is 2.95 dollars, and a 12 pack of juice costs 8.65 dollars. Which pack is the better buy? Explain.
What is the 12 pack of juice, each juice only costs $0.72 compared to $0.74 for each juice in the 4 pack.
M
e
n
u