What is the value of the digit 7 in 3,423.742?
The digit 7 in 3,7423.742 is in the tenths place and equals 0.7
Compute 2.5+1.32
3.82
Compute 6.75 − 2.46
4.29
Compute 0.5 × 6
3
Sarah buys a snack for $1.25 and a drink for $0.99. How much did she spend total?
$2.24
Round 56,785.678 to the nearest tenth.
56,785.7
Compute 2.5 + 1.325 + 1.3.
5.125
Compute 6.75 − 2.475 − 2.4
1.875
Compute 0.5 × 60.5
30.25
A book costs $7.49. If you pay with a $10 bill, how much change will you get?
$2.41
In the number 1,240,612.406, what is the value of both 6's?
six hundreds
six thousandths
Compute 6.75 + 25
31.75
John's dad gave him $15 for a trip to the Peacock. He spent $7.41. How much money does John have left?
$7.62
Multiply: 2.5 × 1.22 × 5
15.25
Mike bought 3 pens at $1.29 each. What is the total cost?
$3.87
Round 98,750.9875 to the nearest thousandth.
98,750.99
A class raised $512.75 one day and $989.80 the next. How much did they raise in total?
$1,501.55
Bingo spent $4.05 on candy. Bingo started with $13.99. How much money is left if Bingo also spent $4.99 on a toy?
$4.95
How do you know where to place the decimal in your product by using the decimal placement in the factors?
By counting digits behind the decimal in the factors and placing the decimals in the product with the same digits behind the decimal.
A grocery item costs $2.75 per pound. How much will 1.616 pounds cost, to the nearest cent?
$4.44
Explain why 49.999 rounded to the nearest tenths is 50.
Since the tenths is 9 and the following number is above a 5, you change the 9 to a 10. When this happens, the tens place is regrouped, this will cause the following ones place also change from a 9 to a 10. Which in turn, changes the 4 to a 5, resulting in the answer of 50.
What is the difference in adding and subtracting decimals versus multiplying decimals?
You line up the decimal in adding and subtrracting (lining up the place values) and in multiplying you do NOT line the decimals up.
A class raised $3,100.23 one day and $449 the next day for a fundraiser, but then spent $5,495.58 on supplies. What is the remaining amount?
$1,946.35
A recipe needs 0.75 cup of sugar for one batch. How much sugar is needed for 44 batches?
33 cups
A family drove 245.6 miles and used 9.494 gallons of gas. Gas costs $2.31 per gallon. What did the family spend on gas?
$21.93