29.04/22 =
1.32
Steven feeds his rabbit 2.4 pounds of food each week. One bag of rabbit food is a total of 8.4 pounds. How many weeks will a bag of food last?
3.5 weeks
8,500 / 1,000 =
8.5
Jacob's Diner spent $12.80 on 8 pounds of potatoes. What was the cost of one pound of potatoes?
$1.60
40.02/8.7 =
4.6
780/10^3 =
0.780
Michelle pays $66.85 for a costume pattern and 8 yards of fabric. The costume pattern cost $4.85. How much does each yard of fabric cost?
$7.75
Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. What is the cost to ship 1 ounce?
$0.48
1.32 / 10^2 =
0.0132
A 12-ounce bottle of shampoo costs $4.20. A 16-ounce bottle costs $6.88. Which shampoo costs less per ounce? How do you know?
The 12-ounce bottle costs less per ounce because it costs $0.35 per ounc. The 16-ounce bottle costs $0.43 per ounce.
The cost of a taxi ride to the airport is $48.06. The cost per mile is $0.72. How many miles is the taxi ride?
66.75 miles
40.3 / 10 =
4.03
Kathleen spent $231 on concert tickets for herself and 11 friends. Each ticket cost the same. Find the exact cost of each ticket.
$19.25
Olivia bought a piece of ribbon priced at $0.56 per yard. The total cost was $1.54. How many yards did she buy?
2.75 yards
1.6 / _____ = 0.016
100 or 10^2