Divide
Divide
Powers of 10
Word Problems
Word Problems
100

65.2 / 26 (Round to the nearest tenth)

2.5

100

1.204 / 0.35

3.44

100

27.3 / 1000

0.0273

100

Tucker is buying dog food at the pet store. Puppy Power is $24.49 for 10 pounds. Nibbles is $1.99 per pound. Which brand is the better buy?

Puppy Power - 24.49/10 = $2.45 per pound

2.45 > 1.99 so Nibbles is the better buy

100

Sean is buying cat food at the pet store. Fluffy Kitty is $14.59 for 10 pounds. Puff Chow is $1.86 per pound. Which brand is the better buy?

Fluffy Kitty = $1.46 per pound

$1.46 < $1.86, so Fluffy Kitty is the better buy

200

241.5 / 14 (Round to the nearest tenth)

17.3

200

0.5 / 0.04

12.5

200

8.4 / 10

0.84

200

Vance drove 137.2 miles to his mother's house. His car used 4.9 gallons of gas. How many miles per gallon did Vance's car get?

137.2 / 4.9 = 28 miles per gallon

200

Wally drove 286.4 miles to his dad's house. His car used 8.95 gallons of gas. How many miles per gallon did Wally's car get?

286.4 / 8.95 = 32 miles per gallon

300

323.6 / 47 (round to the nearest tenth)

6.89

300

15.75 / 0.21

75

300

0.65 / 100

0.0065

300

On Saturday, Tina rode her bike 2.9 miles on the bike trail. If the entire bike ride took her 43.5 minutes, how long did it take her to ride each mile?

43.5 / 2.9 = 15 minutes

300

On Saturday, Noel rode his bike 8.9 miles on the bike trail. If the entire bike ride took him 115.7 minutes, how long did it take him to ride each mile?

115.7 / 8.9 = 13

400

79.75 / 5

15.95

400

137.2 / 4.9

28

400

36.4 / 1000

0.0364
400

Sydney bought 5 books for $79.75. If each book cost the same amount, find the price of each book. 

$79.75 / 5 = $15.95

400

A company made $675 in ticket sales. They sold 100 tickets. How much did the company make per ticket, if each ticket cost the same amount?

675 / 100 = $6.75

500

6.96 / 3.2

2.175

500

43.5 / 2.9

15

500

0.95 / 10 

0.095

500

Tamika bought 4 magazines for $39.40. If each magazine cost the same amount, find the price of each magazine

$39.40 / 4 = $9.85

500

There are 19.6 grams of protein in 4 ounces of cashews. About how many grams of protein are in one ounce of cashews?

Round! 20 / 4 = 5 grams 

M
e
n
u