What has a head, a foot, and four legs?
a bed
Daily Double!
3.41 ÷ 0.31 =
11
What word begins with an E, ends with an E, but has only one letter?
An envelope
Bonus: 100 extra points
68.8 ÷ 8 =
0.85
7.9 ÷ 79 =
0.1
Daily Double!
4.62 ÷ 2.1 =
2.2
Bonus 100 points!
9.7 ÷ 5 =
1.94
Descartes estimates 14.6 ÷ 3.1 using mental math. Do you think he uses 15 ÷ 3 OR 12 ÷ 3?
15 ÷ 3
40,000 ÷ 5,000 =
8
You walk into your kitchen. On the table are two kids, three dogs, four cats, a bird, and two spiders. How many legs are on the floor?
Six — the table's four legs, plus yours
Take 100 points from any team if you get this right!
28.64 ÷ 16 =
1.79
I give you two coins worth 15 cents. One of the coins is not a nickel. What coins did I give you?
A dime and a nickel; one of the coins isn't a nickel, but the other one is
59.4 ÷ 2 =
29.7
If a rooster sits on a roof facing north, which way will the egg roll?
What place value is the 7 in?
145,472,321
10,000s place value
Take 100 points each from 2 different teams!
A shark swims 438 miles in 12 days by swimming the same distance each day. How many miles does the shark travel each day?
36.5 miles each day
3.39 ÷ 3 =
1.13
Daily Double:
A farmer sells a pound of potatoes for $0.40 and a pound of carrots for $0.80. Can you buy more pounds of potatoes or carrots with $5 ? How much more?
You can buy more potatoes. 6.25 pounds more
Take 300 from another team!
You buy 1.5 pounds of cherries and 2 pounds of strawberries. You combine the fruits and divide them equally into 7 containers. How many pounds are in each container?
0.5 pounds in each container
Daily Double!
You have 4.25 gallons of lemonade and divide it equally into 5 containers. How much lemonade do you pout into each container?
0.85 Gallons
Candy for your team if you get this right!
You buy 8.25 ounces of almonds and 7.5 ounces of cashews. You combine the nuts and divide them equally into 9 bags. How many ounces are in each bag?
1.75 ounces
Take 100 from any team!
146.24 ÷ 3.2 =
45.7
Take 200 from another team!
A box of 15 puzzle cubes weighs 108 ounces. Each puzzle cube weighs the same number of ounces. What is the weight of each puzzle cube?
7.2 ounces
Bonus 100 points!
You pay 13.49 for a sketch pad, an eraser and 3 pencils. The sketch pad and eraser cost $11.48 total. How much does each pencil cost?
Each pencil costs 67 cents.
Take 200 from one team and 200 from another team!
You buy 8.25 ounces of almonds and 7.5 ounces of cashews. You combine the nuts and divide them equally into 9 bags. How many ounces are there in each bag?
1.75 ounces