unit rate
Two-Step Equations
Order of operation
100

A water park had 3200 customers over 4 days. Average customers coming per day is......

800 customers

100

9c + 1 = 10

c=1

100

4(8x34)+5

657

200

10 gallons of milk cost  $30. The cost of milk per gallon is........ and gallons of milk per dollar are.......

$3 dollars/gallon 0.333 milk/dollar

200

8 = 3a – 4

a=4

200

7+8+-25+2.4

-7.6
300

Shannon Dabussy bought 2 packets of ramen for 3 dollars. The cost of each packet of ramen is....... dollars.


$1.50

300

6y – 5 = 7

y=2

300

2.5+7.5 div 0.25

32.5

400

A cleaning service charges $1000 for cleaning 20 offices. Cost for cleaning one office is.......dollars.

$50 per office

400

42 + 5t = 8t

t=14

400

-10+-25-10

-45

500

A baker can bake 12 cakes every 45 minutes. The average cake bakes every hour is........

16 cakes per hour

500

−7x+10=−18

x=4

500

7.5+1\2+(-2x35)+-5

-483

M
e
n
u