Proportions
One jar of crushed ginger costs $2. How many jars can you buy for $4?
What is 2?
Sarah is making orange paint by mixing 3 parts red paint for every 4 parts yellow paint (a ratio of 3:4). If she has 6 gallons of red paint, how many gallons of yellow paint does she need to make the same shade of orange?
What is 8 parts.
You can buy 5 apples for $6 how much is the cost of one apple?
What is $1.20 per apple
Daquavius has a ratio of 30 sushi to 5 rice bowls, what is the value of the ratio?
What is 6
Feet|5,280| |15,840|21,120|
Miles|1|2| | |
What is 10,560 feet and 3 Miles and 4 Miles