Area/Perimeter
Fractions
Decimals
Division
Multiplication
100

Find the area of a triangle with a base of 3 cm and a height of 4cm.

6 cm2

100

3/5 + 1/5

4/5

100

1.68+3.2

4.88

100

1,234 divided by 2

617

100

Find the answer.


365x22

8,030

200

Find the perimeter of a triangle with all sides being 4 cm.

12cm

200

1/8 x 3

3/8

200

6.02-1.1

4.92

200

3,695 divided by 5

739

200

907x30

27,210

300

Find the area of a trapezoid with bases of 6cm and 4cm and a height of 2cm. 

10cm2

300

9/24-2/6

1/24

300

16.1x3.2

51.52

300

6,358 divided by 22

289

300

853x462

394,086

400

Find the area of a triangle with a base of 19cm and a height of 3cm.

28.5cm2

400

3 divided by 1/4

12

400

18.22 divided by 0.2

91.1

400

Julia's wardrobe has 36 pieces of clothing. If each shelve can only hold 5 pieces, how many shelves will she need to use?

7 shelves

400

Mrs. Bakker wants to share her bag of Jolly Ranchers with her class. There are 28 kids in her morning class and 26 kids in her afternoon class. If each student is going to get 2 Jolly Ranchers, how many Jolly Ranchers should she plan on giving out?

If Jolly Ranchers come in bags of 30, how many bags should she buy?

108 Jolly Ranchers told. She needs to buy 4 bags.

500

Darrell is building a rectangular garden. Find the area and the perimeter if the length is 5cm and the width is 3cm.

Area= 15 cm2

Perimeter= 16cm

500

1/4 divided by 3

1/12

500

Samantha is baking cookies for a school fundraiser.

  • She needs 2.5 cups of flour for one batch of cookies.

  • She wants to make 4 batches.

  • She also buys a bag of chocolate chips that costs $3.75, and a bottle of vanilla extract that costs $2.50.

How many cups of flour will she need in total, and how much will she spend on ingredients?

10 cups of flour. $6.25 total

500

Simon traveled 608 miles from Pittsburgh to Birmingham to visit family. The car used 19 gallons for the trip. Calculate how many miles per gallon the car was getting on the trip.

32 mpg (miles per gallon)

500

Mikayla goes to the store to buy supplies for her party. She is buying supplies for her and her 8 friends. Each person will get 1 juice box, 2 tacos, 2 pens, and 1 goodie bag. Juice boxes cost $1.05 each, tacos are $2.30 each, pens are $0.50 each, and goodie bags are $3.00 each. What is the TOTAL cost for her party?

$86.85

M
e
n
u