2 5/12
3×(4+5)÷3=?
9
James is making fruit baskets.
Each basket needs 1 ½ pounds of apples.
He wants to make 3 baskets.
Apples cost $2.00 per pound.
How much will James spend on apples?
$9
Emma had $45.68. She bought a toy for $18.25 and a book for $12.40. How much money does she have left?
$15.03
A garden is 15.6 kilometers long and 8.3 kilometers wide. What is its area in square meters?
129,480 square meters
1 1/3 + 2 1/5 - 1 4/6
1 26/30
Liam ate 3/8 of a pizza. His sister ate 1/4 of the same pizza. How much of the pizza was left?
3/8
An amusement park ticket costs $45.50. A family buys 3 adult tickets and 2 child tickets that cost $25.25 each. How much do they spend in total?
$187
Solve:
34.2 divided by .04
855
A rectangular box has a length of 12 cm, a width of 8 cm, and a height of 5 cm.
a) What is its volume?
b) If the height is doubled, what is the new volume?
b. 960 cubic cm
5/9 of 36 =x
What is x
20
(6+3)×2−4=?
14
Ben earns $12.75 per hour. He worked for 5.6 hours on Monday and 4.2 hours on Tuesday. How much did he earn in total?
$124.95
40.976
Find the volume:
V= Lx WxH
V= 1.2
W= 0.48
H= 1.4
0.8064
1 6/8 x 2 1/3
4 2/24
A container holds 2.4 liters of juice. How many milliliters is this?
2400 mL
A swimming pool is 25.5 meters long, 10 meters wide, and 2.5 meters deep.
a) What is the volume of the pool?
b) If the pool is only filled to 80% (80/100) capacity, how many cubic meters of water does it contain?
510 cubic meters
A pack of markers costs $3.75.
Samantha buys 4 packs for her class.
She also buys a box of crayons for $6.50.
She paid with a $25 bill.
How much change does she get back?
$3.50
Parallelograms, quadrilaterals
1. 1/3 divided by 12
2. 12 divided by 1/3
1. 1/36
2. 36
Liam jogs 2 ½ miles each day.
How many FEET does he jog in 4 days?
52,800 feet
A watermelon weighs 3.6 pounds.
A cantaloupe weighs 2 ¾ pounds.
How much heavier is the watermelon than the cantaloupe?
13.6 more ounces
A car travels 62.5 miles on each gallon of gas.
The total distance of the road trip is 250 miles.
How many gallons of gas will the car need for the trip?
If each gallon costs $4.10,
how much will the gas cost in total?
$16.40
Mrs. Carter gave her class 4 shapes to sort:
Shape A has 4 equal sides and 4 right angles.
Shape B has 2 pairs of parallel sides, but the sides are not all the same length.
Shape C has only one pair of parallel sides.
Shape D has no parallel sides and no right angles.
Classify each shape.
Shape A: Square
Shape B: Parallelogram
Shape C: Trapezoid
Shade D: Quadrilateral