Expressions & Equations
Probability
Percents
Fraction Operations
Ratios & Rates
100

Evaluate the expression for a = 3 and b = 4.

3a + 4b - 2

23

100

What is P(blue)?  FRACTION

1/5

100

What is 20% of 40?

8

100

Find the product.

2 2/3 times 1/3

8/9

100

Greta can type 270 words in 3 minutes.  What is the unit rate?

90 words per minute

200

Evaluate the expression for x = 3 and y = 2.

x^2 + 4y - 1

16

200

What is P(1 or 3)?  FRACTION

5/8

200

What is 40% of 50?


20

200

Find the quotient.

2 2/3 div 5


8/15

200

Four pounds of apples cost $7.92.  What is the unit price?

$1.98 per pound

300

Solve the equation.

4x = 48

x = 12

300

What is P(even)? PERCENT 

50%

300

A restaurant bill is $45.  How much is a 20% tip?

$9.00

300

Find the product.  

2 1/5 times 1 1/2

3 3/10

300

Spencer drove 325 miles in 5 hours.  At this rate, how many miles would he drive in 8 hours?


520 miles

400

Solve the equation.

12.5a - 4 = 26

a = 2.4

400

What is P(prime number)? PERCENT

50%

400

A $30 shirt is on sale for 25% off.  How much is the discount?

$7.50

400

Find the quotient. 

2 1/5 div 1/2

22/5 = 4 2/5

400

Determine the better buy.

3 pounds of grapes for $8.97
4 pounds of grapes for $11.88

4 pounds of grapes

500

Solve the equation. 

1/2a - 5 = 31

a = 72

500

What is P(orange)?  DECIMAL

0.25

500

You want to buy a shirt for $30 and a pair of jeans for $25.  Luckily, you have a 40% off coupon.  What is the sale price?

$33.00

500

Find the quotient.  

2 1/4 div 1 1/2

18/12 = 1 6/12 = 1 1/2

500

Meela earned $104 in 4 hours.  At this rate, how long would it take her to earn $234?

9 hours

M
e
n
u