Evaluate the expression for a = 3 and b = 4.
3a + 4b - 2
23
What is P(blue)? FRACTION
1/5
What is 20% of 40?
8
Find the product.
2 2/3 times 1/3
8/9
Greta can type 270 words in 3 minutes. What is the unit rate?
90 words per minute
Evaluate the expression for x = 3 and y = 2.
x^2 + 4y - 1
16
What is P(1 or 3)? FRACTION
5/8
What is 40% of 50?
20
Find the quotient.
2 2/3 div 5
8/15
Four pounds of apples cost $7.92. What is the unit price?
$1.98 per pound
Solve the equation.
4x = 48
x = 12
What is P(even)? PERCENT
50%
A restaurant bill is $45. How much is a 20% tip?
$9.00
Find the product.
2 1/5 times 1 1/2
3 3/10
Spencer drove 325 miles in 5 hours. At this rate, how many miles would he drive in 8 hours?
520 miles
Solve the equation.
12.5a - 4 = 26
a = 2.4
What is P(prime number)? PERCENT
50%
A $30 shirt is on sale for 25% off. How much is the discount?
$7.50
Find the quotient.
2 1/5 div 1/2
22/5 = 4 2/5
Determine the better buy.
3 pounds of grapes for $8.97
4 pounds of grapes for $11.88
4 pounds of grapes
Solve the equation.
1/2a - 5 = 31
a = 72
What is P(orange)? DECIMAL
0.25
You want to buy a shirt for $30 and a pair of jeans for $25. Luckily, you have a 40% off coupon. What is the sale price?
$33.00
Find the quotient.
2 1/4 div 1 1/2
18/12 = 1 6/12 = 1 1/2
Meela earned $104 in 4 hours. At this rate, how long would it take her to earn $234?
9 hours