If a watermelon is $.39 per pound and you buy a watermelon that is 5 pounds. How much will it cost?
What is $1.95?
100
If you buy a happy meal for $4.65 and you pay with a $10 bill. How much change will you get back?
What is $5.35?
100
Elijah loves to eat at Black Bear. He gets a steak that costs $1.26 per pound. If Elijah eats a 5 pound steak how much will it cost?
What is $6.30?
100
If you order take out from Chili's for $17.98. How much money will you get back if you paid with 2 $10 bills?
What is $2.02?
100
Chips costs $1.99 per pack. How many packs of chips could I buy with $5?
What is 2 packs?
200
If your total bill was $14.65, how much change would you get if you paid with a $20 bill?
What is $5.35?
200
Joe buys 3 meals at $5.34 per meal. How much will Joe need to pay for those meals?
What is $16.02?
200
Ricardo loves to eat pizza at Papa Johns. If each pizza costs $7. How many pizzas could Ricardo buy for $25?
What is 3 pizzas?
200
If 4th grade orders pizza from little Caesars and they buy 12 hot and ready pizza's for $5 each. How much money will they need?
What is $60?
200
If skittles cost $1.29 per pack. How much would it cost if you bought 3 packs?
What is $3.87?
300
If frozen pizza costs $3 each. Then how many frozen pizzas could you buy with $15?
What is 5 frozen pizzas?
300
Axel loves to eat at Jack in the Box. If she gets the number 5 for $7.35 and she pays with a $20 bill, how much change will she get back?
What is $12.65?
300
Mr. Russnak loves to eat at Oregano's. He gets an Italian Beef sandwich for $8.23. If he buys 4 beef sandwiches, how much money will he need?
What is $32.92? Man your a pig Mr. Russnak!!!
300
If Ms. Lissa eats at Subway every day for 2 weeks and she spends $4.75 per day. How much will she have spent in all?
What is $66.50?
300
If nachos costs $4.79 and Mr. Russnak bought 5 nachos. Estimate to the nearest dollar, how much it would cost Mr. Russnak.
What is $25?
400
How many cans of soda could you buy with $20, if they cost $.25 per can?
What is 80 cans?
400
BK has a deal that gives you two sandwiches for $5. How much money will I need to buy 8 sandwiches?
What is $20?
400
If Mr. Paes and Mr. Ben like to eat at Joe's every Monday in August and each time their bill is $12.58. How much money would they have spent in August? (Remember there are 4 Monday's in August?
What is $50.32?
400
You buy 4 meals to go from your favorite restaurant. If each meal costs $7.25. How much will you have spent?
What is $29?
400
You love to eat Takis, but they cost $3.75 per bag. You only have $2.25. How much money will you need to borrow from mom or dad to buy your Takis?
What is $1.50?
500
Your total bill comes to $123.55. If you only have 3, $20 bills and a hundred dollar bill, how much change will you get back?
What is $36.45?
500
If Trejan eats at taco bell every day for a week and each meal costs $6.56. How much will he have spent by the end of the week?
What is $45.92? Wow, that's a lot of money Trejan!!
500
Axel, Trejan, and Elijah went out to eat at Amazing Jakes. If they have 4 $20 bills and 3 $5 bills. How much money do they have all together to spend at the arcade?
What is $95?
500
If love to eat. If I eat at a buffet every day in August and it costs me $12 a day. How much would I have spent in August?
What is $372?
500
The gumball machine currently holds 224 gumballs. If each gumball costs $.05. How much money will you need to buy all 224?