4 by 1 division
Interpreting Remainders
2 by 2 Multiplication
Estimating To Solve
Random
100
The school has $2052 to spend on markers. Each package of markers costs $4. How many packages of markers can the school buy?
What is 513
100
232 miners need to ride the elevator to the bottom of the mine. The elevator can hold 7 miners at a time. How many miners will be in the elevator on its last trip?
What is 1 miner left to ride by his lonesome
100
The 58 teachers at school will each have a salad for lunch. Each person will be served 13 ounces of salad. How many ounces of salad will be served to the teachers?
What is 754
100
Ty has 137 wood ducks, 96 mallard ducks, 217 spoonbill ducks, and 114 cinnamon teal ducks. To the nearest ten, about how many ducks did Ty have?
What is 570
100
Trinity works as a hair stylist in a hair salon. She earns $68 for each haircut. Trinity cuts hair for an average of 19 customers a day. How much money does she make on an average day?
What is $1292
200
A farmer wants to plant 1908 pecan trees. If he can put 9 trees in each row, how many rows will he need to make?
What is 212
200
Hannah has 1239 skittles and wants to give an equal number to each of her 8 best friends in a holiday container. If Hannah has 1239 skittles and she gives the same number of skittles to each of her best friends in the class, how many skittles will be left over?
What is 7 skittles
200
Hannah has a lemonade stand that she opens every Saturday in her driveway. She earns $9 for every gallon of lemonade she sells. Last year, Kara sold 1,459 gallons of lemonade. How much did Hannah earn selling gallons of lemonade last year?
What is $13,131
200
On Monday, Peter ran 18 laps around the playground. On Tuesday, he ran 24. On Wednesday, he ran 28. On Thursday, he ran 33. On Friday, he ran 36. Rounding to the nearest tens place, how many laps did he run for the week?
What is 140
200
BONUS: TRIPLE POINTS: At a school party, 108 students each ate 4 slices of pizza. Each pizza was cut into 8 pieces. How many whole pizzas were eaten?
What is 54
300
An art teacher wants to buy 92 erasers that come in packages of two. She also needs 1284 paint brushes that come in packages of 6. How many packages of erasers and paint brushes should the teacher buy?
What is 46 packs of erasers and 214 packs of paint brushes
300
A baseball team has $785 to spend on T-shirts for their fans. Each T-shirt costs $9. After buying as many T-shirts as possible, how much money will the baseball team have left over?
What is $2
300
At the start of a chess game, there are 32 chess pieces on the board. Craig's chess tournament started with 39 chess games going at once. How many total chess pieces were on the boards at the start of the tournament?
What is 1248
300
Duncan went to the store and bought a 12-pack of Dr. Peppers for $3.79, 2 bags of chips that each cost $1.87, and a candy bar that cost $0.54. Rounding to the nearest tenths place, how much money did he spend?
What is $8.10
300
Bonus: Double points: Katherine had 1,263 beads for jewelry-making. She gave away 177 beads and put the remaining beads equally into 6 boxes. How many beads were in each box?
What is 181
400
Sasha had 1080 plastic cups. For a minute to win it race, she arranged them in stacks, with 9 cups in each stack. How many stacks did Sasha need to make? Bonus: worth 400 MORE points. About how much time did she have to make each stack?
What is 120, half a second per stack
400
A bakery received a shipment of 814 peaches. If it takes 7 peaches to bake a peach pie, how many peaches will the bakery have left over? They have 497 apples and use 6 apples in each pie. How many apples will they have left? Must get both correct to get points
What is 2 peaches, 5 apples
400
Evan counted the number of times he could jump on his pogo stick before falling off. On his first attempt, Evan was able to jump on his pogo stick 67 times before falling off. He made 14 more attempts, but each time he still only jumped 67 times before falling off. How many jumps on his pogo stick did Evan make in all?
What is 938
400
During the can food drive, the students wanted to know which class was winning after the first 3 days. Prisella's class brought 12 cans on the first day, 73 on the second and 166 on the third. Noemi's class brought 33 on the first day, 22 on the second day and 102 on the third day. Rounding to the tens place, how many more cans did Prisella's class have after three days than Noemi's class?
What is 100
400
Bonus: DOUBLE POINTS: A counselor at an elementary school has 2,115 markers to make into packages of 5. He wants to give the packages equally to 9 of the teachers at his school. How many packages will each teacher get?
What is 47
500
Ms. Neilson spent $2736 on a new riding mower. She had an interest free credit card if she paid it off in 6 months. How much did she have to pay each month to pay off the mower in 6 months?
What is $456
500
A car dealership needs to transport 317 cars to an island. The ferry can hold 12 cars. How many cars will the ferry take on its last trip?
What is 5 cars
500
Maddi sold 4,812 boxes of candy. Each box had 14 candy bars. How many candy bars did Maddi sell? BONUS: WORTH 500 POINTS: If each candy bar sold for $1.50, how much money did she make?
What is 67,368 Bonus: $101,052
500
Nicholas bought new appliances for his house. In the kitchen, he bought a refrigerator for $997; a stove for $3,456; and a dishwasher for $1697. For the laundry room, he bought a washing machine and a dryer that EACH cost $1,224. To the nearest thousand, how much more money did Ben spend for the appliances in the kitchen than those in the laundry room?
What is $4000
500
Laura decorates chair cushions using the same number of buttons on each. She can decorate 8 cushions using 72 buttons. How many cushions can she decorate with 288 buttons?
What is 32
M
e
n
u