Math A
Math B
Math C
Math D
Math E
100
Barb listed the CDs he has in his collection in the table below. What is the ratio of jazz CDs to the total number of CDs in Barbs collection? (see table)
A. 3: 39 B. 3 : 48 C. 14 : 39 D. 14 : 48
100
A book costs $20 and a board game costs $25. What is the ratio of the cost of the books to the cost of the board game?
A. 4 : 25 B. 4 : 5 C. 2 : 4 D. 5 : 9
100
Mrs. Martin is using the equipment in the table below for her class. What is the ratio of basketballs to all of the equipment? (see table)
A. 3 : 14 B. 3 : 11 C. 1 :55 D. 1: 70
100
Bobby listed the number of each type of movie he owns in the table below.What is the ratio of comedy and romance movies to all the other movies? (see table)
A. 2 : 7 B. 4 : 21 C. 6 : 20 D. 6 :25
100
Mr. Martinez spent $50 on lunch for his 10 students. If each lunch costs the same, what is the price of one lunch? A. $ 4 B. $ 5 C. $8 D. $10
A. $ 4 B. $ 5 C. $8 D. $10
200
The table below shows the price of 4 different bags of dog food. Which size bag has the lowest price per pound? (see table)
A. 40 lb bag B. 25 lb bag C. 12 lb bag D. 7 lb bag
200
The table below shows the price at which customers can buy CDs at a bulk rate. Which store offers the best buy? (see table)
A. CD palace B. CDs to go C. Music Mall D. Music Shoppe
200
The price of a 10-ounce box of crackers is $2.50. The Price of a 15 ounce box is $3.50. What is the difference in the price per pound?
A. $0.02 B. $0.04 C. $0.06 D. $0.08
200
The table shows the number of books purchased and the total cost for these books. At this rate, how much money would it cost to purchase 10 books? (see table)
A. $90 B. $100 C. $95 D. $85
200
The table shows the number of hours Samantha worked on writing a research paper and the number of pages she wrote. At this rate, how many pages could Samantha write after 10 hours? (see table)
A. 35 B. 40 C. 42 D. 15
300
Bridget, Clara, and Taylor picked the same ratio of raspberries to blackberries and recorded their numbers in the table. How many raspberries did Taylor pick? (see table)
A. 18.75 B. 15 C. 25 D. 30
300
Lee can swim 2 laps in a pool in 5 minutes. At this rate, how many minutes would it take Lee to swim 10 laps?
A. 20 B. 17 C. 22 D. 25
300
Fran paid $20 for a sweater. The sweater was on sale for 50% off the original price. What was the original price of the sweater.
A. $9 B. $36 C. $40 D. $42
300
If 70% of 120 student attended a band concert, how many students attended the concert?
A. 67 B. 84 C. 96 D. 203
300
Georgia is 5 feet and 4 inches tall. How many inches tall is she? (1 foot = 12 inches)
A. 68 B. 59 C. 72 D. 64
400
Sophia is making a recipe that requires 8 cups of milk, but the store only sells milk in pints. How many pints of milk will Sophia need to buy? ( 1 pint = 2 cups)
A. 2 B. 3 C. 4 D. 5
400
Michael learned that 40 empty drinks can weigh 1 pound. About how many kilograms do 224 empty drinks weigh? (1 pound = .45 kilograms)
A. 2.5 B. 3 C. 2 D. 4
400
There were 240 people who attended the school play. Twenty percent of those who attended were teachers. How many teachers attended the school play?
A. 12 B. 20 C. 24 D. 48
400
In a bag of gum balls, 20% of the gum balls are blue. There are 10 blue gum balls in the bag. How many total gum balls are in the bag?
A. 20 B. 40 C. 50 D. 200
400
An art class has 33 students. The ratio of boys to girls is 5:6. How many girls are in this class?
A. 15 B. 16 C. 17 D. 18
M
e
n
u