multiplying decimals by 10, 100, 1000
Estimating Decimals
Multiplying a Decimal by a Whole #
Multiplying a Decimal by a Decimal
Multi-Step Problems
100
4.5 x 10
What is 45
100
Estimate the product of 9.02 x 80
What is about 720
100
9.8 x 2
What is 19.6
100
1.8 x 0.3
What is 0.54
100
Mr. Moodt is training for an upcoming wrestling match. He trains for 3.5 hours each day Monday through Wednesday. he trains for 2.5 hours each day on Thursday and Friday. How much does he train in one week.
What is 15.5 hours
200
0.32 x 10 the 3rd power
What is 320
200
Estimate the product of 33.05 x 207
What is about 6,000
200
12.9 x 8
What is 103.2
200
12.6 x 0.2
What is 2.52
200
Ryann is going on vacation to Guam for 2.5 weeks. While she is gone she pays her neighbor $25.50 a day to watch her pet rock. How much money did Ryann pay her neighbor to watch Rocky?
What is $446.25
300
0.9463 x 100
What is 94.6
300
Use relative size to estimate the product of 0.49 x 24
What is about 12
300
5.35 x 6
What is 32.10
300
3.1 x 2.57
What is 7.967
300
Louis bought 3 ham and cheese wraps for his brothers and 2 cheeseburgers for him and his sister. If the ham and cheese wraps cost $3.79 each and the cheeseburgers cost 4.39 each, how much money did Louis spend in all?
What is $20.15
400
Kenny saved $0.02 each day for 10,000 days. How much did Kenny save in all
What is $200
400
Mrs. Olivotti need to buy 6.74 gallons of milk that sells for 9.68 a gallon. Find an underestimate and an overestimate for the cost of the milk.
Underestimate about $54 overestimate about $70
400
Mrs. Ciervo buys 4 garbage bags that cost 4.19 a piece. How much do they cost in all. and how much change will she receive if she pays with a $20 bill?
What is $16.76 Change = $3. 24
400
Mr. Tortora made sweet potatoes for thanksgiving. The potatoes weighed a total of 49.5 pounds. if the potatoes were on sale for $2.17 per pound. How much money did Mr. Tortora spend? Round to the nearest hundredth. P.S. he burnt the potatoes
What is #107.42
400
Mrs. Christie needs to buy 160 begonias for her flowerbed. If one plant costs $1.79 and a flat of 20 plants costs $30. How much money would she save if she bought them by the flat instead of buying them separately?
What is $46.40
M
e
n
u