Brands
Measurement
Best Buy
100
What do we call a widely known and popular product? Ex. Nike
What is a brand name?
100
What is the typical unit of measurement for milk?
What is gallon
100
Which is the better buy? Popcorn at $1.69 for 15 oz. or $2.99 for 30 oz.?
What is $2.99 for 30 oz.
200
What is a product with a lesser known brand called?
What is a generic brand.
200
What unit is used to measure fruits at the grocery store?
What is pounds.
200
Which is the better buy? Juice at $2.15 for 48 fl. oz. or $2.89 for 64 fl. oz?
What is $2.15 for 48 fl. oz.
300
Dr. Pibb, Mountain Lightning & Twist up are an example of this type of brand?
What are generic soda brands?
300
How many fluid oz. are in one cup?
What is 8 fl. oz.
300
Which is the better buy? Apples at $1.89 for 3 lbs. or $2.49 for 5lbs?
What is $2.49 for 5 lbs.
400
What are benefits of buying generic or off brands?
Usually less expensive. Often include the same ingredients. Often tastes the same. Etc.
400
Which has more volume, a liter or a gallon?
What is a gallon.
400
Which is the better buy? Bagels at $1.00 for 4, or $1.50 for 6
What is both are equal in price.
500
What are the benefits of buying name brand products?
Better taste. Better quality. Trusted brand. Etc.
500
Name two typical units of measurement for soda.
What is 12 oz cans. What is 2 liter jug. Etc.
500
What is the difference between ground beef at Safeway for $4.82 per pound and Family Thrift Center $4.38 per pound.
What is $.44.
Continue
ESC
Reveal Correct Response
Spacebar
M
e
n
u
Team 1
0
+
-
Comparison Shopping
No teams
1 team
2 teams
3 teams
4 teams
5 teams
6 teams
7 teams
8 teams
9 teams
10 teams
Custom
Press
F11
Select menu option
View > Enter Fullscreen
for full-screen mode
Edit
•
Print
•
Download
•
Embed
•
Share
JeopardyLabs