Review
Unit Rates
Word Problem
Find the Missing Number
Math Vocabulary
100
8r - 8 = -32
What is -3?
100
A person purchases 6 melons for a total cost of $9. What was the cost of one melon?
What is $1.50?
100
5 lb melon cost $2.50. What would 8 lbs cost?
What is $4?
100
12/21 = n/7
What is 4?
100
An equation stating that two ratios are equal Examples: 2/4=6/12 3/4=6/8
What is a proportion?
200
0.5Y - 1.1 += 4.9
What is 12?
200
If a 20 oz bottle of shampoo cost $4 and a 15 oz bottle cost $3.30. Which is the better buy?
What is the 20 oz bottle of shampoo?
200
Tom rode his bike for 8 miles in 1 hour. At the same rate how long will it take to go 40 miles?
What is 5?
200
6/10 =18/x
What is 30?
200
The rate for ONE unit. Example 30 mpg 30/1
What is unit rate?
300
6t - 3= 9
What is 2?
300
If a runner can run 120 feet in 8 seconds how far will he run in 1 second?
What is 15 feet?
300
During the first hour 250 concert tickets were sold. How long would it take to sell 1500 tickets at the same rate?
What is 6 hours?
300
7/21 = n/84
What is 28?
300
A comparison of two quantities by division. Example: 10 seconds/60 seconds = 1/6
What is a ratio?
400
m/-10 + 12 = 67
What is -550?
400
Three CDs cost $46.50. What is the cost of one CD?
What is $15.50?
400
If three rides on the rollercoaster cost $2.25 how much will 7 rides cost?
What is $5.25?
400
5/n = 30/36
What is 6?
400
A rate that compares quantities in different units. 120 miles/4 gallons of gas = 30 miles mpg
What is a rate?
500
b + 5/7 = 11/14
What is 1/14?
500
A. Which is the better buy? A 48 oz bottle of apple juice for $3.05 or 64 oz bottle for $3.59? B. What is the differenc to the nearest penny?
A. What is the 64 oz bottle of juice? B. What is .01?
500
Frank's cat catches ten mice every six days. How many does the cat catch in nine days?
What is 15?
500
x/18 = 30/36
What is 2?
500
The answer to a division problem. 108/12 = 9= the answer
What is a quotient?
Continue
ESC
Reveal Correct Response
Spacebar
M
e
n
u
Team 1
0
+
-
Midterm Review - 7th Grade
No teams
1 team
2 teams
3 teams
4 teams
5 teams
6 teams
7 teams
8 teams
9 teams
10 teams
Custom
Press
F11
Select menu option
View > Enter Fullscreen
for full-screen mode
Edit
•
Print
•
Download
•
Embed
•
JeopardyLabs