The answer to an addition problem
What is the sum?
Find the sum.
45,876+9,765=
What is 55,641?
Find the difference.
45,908-34,569=
What is 11,339?
Use the 4-step plan (understand, plan, solve, check) to solve this problem.
John has 30 marbles. He buys 15 more and then loses 8. How many marbles does he have now?
What is 37 marbles?
There are 74 coconut cookies and 48 chocolate cookies in a jar. Estimate the total number of cookies.
Round the numbers to the nearest ten
What is
74---> 70
48---> 50
70+50=120 cookies
The answer to a subtraction problem.
What is the difference?
Find the sum.
345,688+23,456=
What is 369,144?
Find the difference.
68,000-34,543=
What is 33,457?
Use the 4-step plan (understand, plan, solve, check) to solve this problem.
A store had 200 toys. They sold 75 toys and then received a shipment of 50 more. How many toys are in the store now?
What is 175 toys?
Let us estimate 48 - 22
What is
48---> 50
22---> 20
50-20=30
A letter or symbol that stands for an unknown number.
What is variable?
Use the compensation strategy to find the sum.
25+16=
What is
25-4=21
16+4=20
21+20=41
Use the compensation strategy to find the difference.
45-16=
What is
45-4=41
16+4=20
41-20=21
Use the 4-step plan (understand, plan, solve, check) to solve this problem.
Lisa read 45 pages of a book on Monday and 30 pages on Tuesday. If the book has 150 pages, how many pages does she have left to read?
What is 75 pages?
Estimate the difference between 728 and 495
728---> 700
495---> 500
700-500=200
states that the way in which three or more numbers are grouped does not change the sum of these numbers.
What is the associative property of addition?
Use the compensation strategy to find the sum.
3,456+2,454=
What is
3,456+4= 3,460
2,454-4=2,450
3,460+2,450= 5,910
Use the compensation strategy to find the difference.
678-548=
What is
678+2=670
548-2=546
670-546=124
Use the 4-step plan (understand, plan, solve, check) to solve this problem.
A pet store had 28 snakes. They had the snakes in cages with 4 snakes in each cage. How many cages did the pet store have?
What is 7?
Find the actual sum and the estimated sum
19+68=
What is
Actual:
19+68= 87
Estimated:
19--->20
68--->70
20+70=90
changing the order of two or more numbers while adding them does not change the sum.
What is the Commutative Property of Addition?
Use the compensation strategy to find the sum.
1,234,465+ 56,780
What is
1,234,465-5=1,234,460
56,780+5= 56,775
1,234,460+56,775=1,291,235
Use the compensation strategy to find the difference.
1,356,780-567,775=
What is
1,356,780-105=1,356,675
567,775+105=567,880
1,356,675-567,880=778,795
Use the 4-step plan (understand, plan, solve, check) to solve this problem.
There are 2,475 books in total in the library. 592 books are on loan and 137 books are missing. Out of the 592 books, 74 books are late. How many books are there in the library?
What is 2,475 – 592 – 137 = 1,746
There are 1,746 books in the library.
Find the actual difference and the estimated difference
899 - 526
What is
Actual:
899-526= 373
Estimate:
899---> 900
526--->500
900-500=400