1
2
3
4
100

A space shuttle orbits Earth at a rate of about 4,375 miles in 15 minutes. At this rate, how far does the space shuttle travel around Earth in 1 hour?


17,500 miles in 1 hour

100

The length of a standard manila folder is about 1 foot. Choose all of the metric measures that are more than 1 foot. 

a 10 cm 

b 25 cm 

c 50 cm 

d 1 m 

e 1.5 m

c, d, e

100

The table shows the home state of the 175 high school students who attended a tri-state debate tournament. The ratio of Illinois students to Michigan students was 6:5. How many students were from Michigan? How many were from Indiana? 

Home State             Number of Students 

Illinois                                  84 

Michigan                                 ?

Indiana                                ?

70 Michigan 

21 Indiana 

100

Jack drove 325 miles in 5 hours. 

How many miles per hour did Jack drive?

65 miles per hour

200

A store sells 4 cans of beans for $9. What is the price of 7 cans of beans?

$15.75

200

The sixth-grade chorus has a boy-to-girl ratio of 3:8. Which of the following ratios is equivalent to this ratio?

 𝖠 15 boys to 55 girls 

𝖡 55 boys to 15 girls 

𝖢 40 boys to 15 girls 

𝖣 15 boys to 40 girls

𝖣 15 boys to 40 girls

200

Lela is buying spools of yarn for a knitting class. She can buy a 40-yard spool for $15.60 or a 60-yard spool for $19.20. Which is the better buy?

60 yards for $19.20 is the better buy.

200

Luisa bought 4.4 kilograms of apples. How many ounces of apples did she buy? Use the conversion rates 1 kilogram ≈ 2.20 pounds and 1 pound = 16 ounces. Round to the nearest ounce.

155 ounces

300

 If the maglev train travels at a constant speed of 480 kilometers per hour for 14 hour, how far does the train travel?

Because maglev trains use magnets to levitate, they can reach speeds of up to 500 kilometers per hour.  


About 0.02 or 1/50 hour

300

In 1 minute, Alex can type 44 words. At the same rate, how long would it take him to type 176 words?

4 minutes 

300

If Stacey bought 48 ounces of grapes, how many pounds did she buy?

3 pounds 

400

Which car gets better mileage: a car that gets 23 miles per gallon or a car that gets 45 kilometers per gallon?

The car that gets 45 kilometers per gallon

400

Ben can buy a package of 5 T-shirts for $26.25 or a package of 3 T-shirts for $14.25. What is the unit price, per T-shirt, in each package? 

5 T-Shirts 5.25

3 T-Shirts 4.75

400

How many ounces of liquid are in 4 gallons? 

512 ounces

400

Enzo needs to buy some sand for his sandbox. He can either buy a 10-pound bag of sand for $18 or a 6-kilogram bag of sand for $20.

 Which is a better value?



6-kilogram bag; Sample answer: 10 pounds for $18 is a unit rate of $1.80 per pound and 6 kilograms for $20 is approximately $1.52 per pound.


500

A cyclist rode at a constant speed of 21 mph for 3 hours. Then she decreased her rate of speed to 17 mph for 4 hours. How far did the cyclist ride in 7 hours?

131 miles

500

A varsity boys’ basketball team has a ratio of seniors to juniors that is 7:4. 

If the team is made up only of juniors and seniors, what is the ratio of seniors to total team members?

7:11

500

Last week, Leah worked 25 hours on weekdays and 11 hours on the weekend. Which ratio compares the number of hours Leah worked on weekdays to the total number of hours she worked?

25:36

500

Enzo needs to buy some sand for his sandbox. He can either buy a 10-pound bag of sand for $18 or a 6-kilogram bag of sand for $20.

If Enzo needs 18 pounds of sand, what should he buy so that he spends the least amount of money overall? 


Two 10-pound bags; Sample answer: He would pay $36 for two 10-pound bags. To have 18 pounds, he would have to buy two 6-kilogram bags, which would cost $40.

M
e
n
u