Find the value of x in the equation below.
15 = 6 + x
x = 9
Solve for a.
52 = -a/11 + 48
a = -44
Solve.
2(4z - 2) = 44
z = 5
Define variable and create an equation for the word problem below.
Natalie buys organic almonds priced at $77 from the grocery store. How much did she pay the cashier, if she received $23 in change?
x: amount paid cashier
x - 77 = 23
x=100
Define variable and create an equation for the word problem below.
331 students went on a field trip. Six busses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
x: # of students in each bus
6x + 7 = 331
x=54
Find the value of x in the equation below.
3 = x/3
x = 9
Solve for z.
57 = -10z + 7
z = -5
Solve.
4(y + 4) = 32
y = 4
Define variable and create an equation for the word problem below.
Lara and Mae participated in a quiz contest. They scored 23 points in all. If Lara scored 9 points, how many points did Mae score?
x: amount of points Mae scored
x + 9 = 23
x=14
Define variable and create an equation for the word problem below.
Sumalee won 40 super bouncy balls playing horseshoes at her school's game night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How many friends does she have?
x: bouncy balls remaining
40 - 2x = 8
x=16
Find the value of x in the equation below.
27 = 9x
x = 3
Solve for y.
-y/9 + 41 = 42
y = -9
Solve.
3(z - 3) = 9
z = 6
Define variable and create an equation for the word problem below.
The kindergarten section of Lehigh Valley has 12 classrooms. If each classroom can accommodate 15 kids, how many kids can the kindergarten section accommodate in all?
x: kids the kindergarten section can accommodate
x/12 = 15
x=180
Define variable and create an equation for the word problem below.
Jill sold half of her comic books and then bought 16 more. She now has 36. With how many did she begin?
x: comic books she began with
x/2 + 16 = 36
x=40
Solve for x.
1/2x = -6
x = -12
Solve for x.
-48 - x = -39
x = -9
Solve.
3(3y - 10) = 6
y = 4
Define a variable and create an equation.
Juan sells raffle tickets at a charity event for $6 each. How many tickets does he have to sell to make $114?
x: # of tickets
6x = 114
x=19
Define variable and create an equation for the word problem below.
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
x: cost of each pencil
24 - 7x = 10
x=$2 (fancy pencils!)
Solve for s and simplify your answer.
12 = -3/2s
s = -8
Solve for b.
5 = 3 - 1/10b
b = -20
Solve.
1/3(2x - 3) = 9
x = 15
Define variable and create an equation for the word problem below.
Jamie paid the rent well past the due date for the months of April, May and June. As a result, he has been charged a total of $75 as a late fee. How much did he pay as late fee per month?
x: how much did he pay as a late fee per month
3x = 75
x=25
How old am I if 400 reduced by 2 times my age is 346?
x: age
400 - 2x = 346
x = 27 years old